Agresivita řidičů roste. Psycholožka radí, jak takové šoféry v provozu poznat a jak se jim vyhnout

Útočný řidič se dá v dopravním provozu rozeznat. Vyhněte se těm, kteří se lepí na ostatní auta či zbytečně předjíždějí kolony. Jejich sebeprosazování by mohl být problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Agresivních řidičů přibývá, což dokazují stále častější potyčky v silničním provozu, na křižovatkách, a v předvánočním čase také na přeplněných parkovacích plochách obchodních center. Podle průzkumů je 88 procent lidí přesvědčeno o vzrůstající agresivitě řidičů, ale za agresivního řidiče se přitom považuje jen pět procent z nich. Průzkum provedla agentura STEM/MARK pro Českou asociaci pojišťoven.

Vybržďování i pomalá jízda

Útočné reakce řidičů mohou mít i fatální následky. Za posledních deset let eviduje policie takřka pět a půl tisíce nehod způsobených bezohlednou agresivní jízdou. Zemřelo při nich dvacet lidí. A co se považuje za agresivní chování za volantem? Podle serveru Agresivita zabíjí patří mezi nejnebezpečnější počínání nedání přednosti v jízdě, vybržďování a předjíždění na poslední chvíli. Mezi nejčastější příčiny situací, vyvolávajících nežádoucí nervozitu řidičů, patří zbytečně pomalá jízda, předjíždějící se kamiony a odbočování bez použití blinkrů.

Absolute Road Rage

Absolute Road Rage

Zveřejnil(a) Vernon Davis dne Sobota 11. prosince 2021

Řidič, kterému – jak se lidově říká – tečou nervy, se dá v dopravním provozu rozpoznat. „Vždycky je něčím nápadný, svým chováním vybočuje. Například začne zcela zbytečně předjíždět celou kolonu, lepí se na ostatní auta, neuhne, nepustí jiného řidiče. Jedná se o takové sebeprosazování, nemůžete se spolehnout na to, že by s vámi spolupracoval při nějaké kritické situaci. Jediným cílem takového řidiče je jeho vlastní prospěch,“ cituje dopravní psycholožku Vlastu Rehnovou server Aktuálně.cz.

Když je to možné, zanadávejte si od plic

Asi nikdo by se nechtěl dobrovolně dostat do konfliktu s jiným řidičem. Takovým situacím se dá vyhnout. Mezi základní doporučení jak předcházet agresivitě, která může být spojena se stresem, je plánovat cestu předem, mít časovou rezervu, vyvarovat se řízení se špatnou náladou či po hádce. Takovou radu najdeme na serveru Agresivita zabíjí. „Pokud se stane, že uvízneme v koloně nebo nám někdo nedá přednost, vyzbrojme se trpělivostí a obezřetností,“ uvádí Aktuálně.cz.

Pokud vás na silnicích nějaký řidič vytočí, nejhorším řešením je oplatit mu to. Když se potřebujete z frustrace uvolnit, dopravní psycholožka doporučuje pořádně si od plic zanadávat. „Ale nesmí to být směrem k agresorovi, musí to být do palubní desky. Když jsou v autě děti, tak se vyplatí mít nějaký ventil – písničku, říkanku… Nesmíte v sobě naštvání dusit, držet ho v sobě. To pak jen bobtná a narůstá,“ řekla Rehnová.

Jaké máte zkušenosti s agresivními řidiči?

Zdroj: Agresivita zabíjí, Aktuálně.cz, Česká asociace pojišťoven, agentura STEM/MARK

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články