Běžné zimní poruchy auta: Jak jim předcházet a v případě potřeby je vyřešit?

Zima, sníh a mráz autům příliš nesvědčí a je tedy na jejich majitelích, aby je před působením chladu patřičně ochránili.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Přece jen jsou to oni sami, kdo na zimní poruchy nejvíce doplatí. Na co dávat během chladného počasí pozor?

Porouchané zapalovací svíčky

Když majitelé svá auta připravují na zimu, obvykle na součástky, jako jsou zapalovací svíčky, nemyslí – a to je chyba. Motory automobilů a jejich díly obecně potřebují během chladných dnů více pozornosti, a pokud máte v autě starší zapalovací svíčky, platí to pro ně dvojnásob. 

Kvůli nízkým teplotám jsou totiž náchylnější ke korozi, která může zapříčinit jejich selhání. Pak buď nenastartujete, nebo se vám to podaří, ale motor bude skučet a skákat podobně, jako když v nízké rychlosti zapomenete podřadit. Pak už nelze dělat nic jiného, než je vyměnit.

Abyste takové situaci předešli, nechte si svíčky před zimou zkontrolovat, a to ideálně v rámci údržby celého vozidla. Můžete je pak nechat očistit či vyměnit, a tak nepříjemné situaci předejít.

Úmrtí autobaterie

Kdo už pár let vlastní auto, ten to určitě zažil – motor se ze všech sil snaží chytit, ale ať už klíčkem otáčíte sebevíc, prostě nenastartuje. Teplota má na funkčnost baterie obrovský vliv. Když rtuť v teploměrech klesne na nulu, ztratí přibližně třetinu své energie, a pokud teploty dosáhnou mínus dvaceti, ztráty jsou dvojnásobné. 

Startování motoru pak může kvůli zimě vyžadovat až dvojnásobné množství energie, což vede ke klasickým potížím se startováním auta. Pokud tedy v autě máte starší baterii, určitě ji vezměte na testování, abyste ji případně mohli zavčas vyměnit. A pro případ nouze si s sebou v kufru vozte startovací kabely.

Vypuštěné pneumatiky

Když ráno přijdete k vypuštěnému kolu, určitě vás to moc nepotěší. Příčinou však nemusí být pouze ostrá překážka v cestě, ale také zima. Výkyvy teplot totiž způsobují kolísání tlaku v pneumatikách.

Pokles teploty o 10 stupňů může snížit tlak až o jeden bar, takže při větších mrazech může tlak klesnout pod doporučené hodnoty. Na tom pak může utrpět trakce a ovladatelnost vozidla i celková životnost pneumatiky. Je proto důležité během zimy tlak v pneumatikách kontrolovat, abyste předešli nepříjemným situacím.

Zamrzlé zámky

Spolu s mrtvými bateriemi patří zamrzlé zámky mezi nejčastější potíže, které majitele aut během zimy doprovází. Stačí trocha vlhkosti a pár stupňů pod nulou a zámek se nehne. Snažit se ale hrubou silou se nemusí vyplatit – zalomený klíč by situaci zkomplikoval ještě více. Pro tyto případy je vhodné mít po ruce rozmrazovač zámků, který vyjde na pár korun, ale ušetří plno starostí

Většina oprav něco stojí

Auta se dnes střídají klidně i každý rok. Kdo má štěstí, ten starý model prodá, za získané peníze koupí náhradu a pak jen z vlastní kapsy dorovná rozdíl. Valná většina lidí však auta kupuje na splátky, což při větších poruchách může věci lehce komplikovat – pokud je tedy nebudete platit z vlastní finanční rezervy.

Půjčky na opravy nejsou nijak ojedinělé, avšak pokud už jeden nebo více úvěrů splácíte, sjednání může být komplikované. Obzvlášť to platí v případě, že jste si v minulosti nepohlídali splátkový kalendář a máte vroubek v některém z úvěrových registrů. 

Nicméně existují i společnosti, u nichž je půjčka pro dlužníky vcelku dostupná. Většinou spadají do nebankovního sektoru a zvýšené riziko si kompenzují o něco vyšším úrokem – je tedy třeba pečlivě porovnávat, abyste vybrali co nejvýhodnější produkt.

Rozhodně byste si také měli položit otázku, zda je půjčka skutečně potřeba. Pakliže se jedná o povrchové poškození auta, které nemá vliv na jeho funkci, vyplatí se spíše počkat na lepší časy. Pokud ale auto nefunguje a vy se bez něj nedostanete do práce, zapůjčení peněz na opravu může být skutečně na místě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: pozemní sebevražedný dron sestavený v zákopu je odvážnou improvizací, 12 kg TNT dokáže skupinu nepřátel doslova „roztrhat“
Události247.cz
Události247.cz
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz.cz
adbz.cz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností