Přestaňte dělat tyto populární zlozvyky, jinak si dřív nebo později zničíte své auto s manuální převodovkou

Jednoduché rady a tipy, čemu se vyhnout pro delší životnost manuální převodovky vašeho automobilu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří řidiči dávají přednost manuální převodovce, jiní zase pohodlnější automatické. Řízení auta s manuální převodovkou je pochopitelně o něco složitější a vyžaduje větší cit v noze. Z různých průzkumů vyplývá, že manuální převodovku si vybírají častěji muži než ženy. U automatu je to právě naopak. Automatická převodovka je pohodlnější a řidič vůbec nemusí používat levou nohu. I přes všechny tyto výhody většina vozidel má pořád manuální převodovku. Je však důležité vědět, co dělat, abyste ji zbytečně neničili.

Řazení

Jednoduchou pomůckou pro správné řazení u manuální převodovky je poslouchání motoru. Pokud dobře slyšíte zvuk motoru, můžete správně odhadnout vhodnou dobu pro přeřazení na vyšší nebo nižší převodový stupeň. Každý vůz s manuální převodovkou má tři pedály. Na levé straně je spojkový pedál, uprostřed brzda a vpravo plyn. Když u řazení uslyšíte hlasitý chrastivý zvuk, znamená to, že špatně mačkáte a pouštíte spojkový pedál a dochází k broušení zubů převodovky.

Řadicí páka

Prostřednictvím řadicí páky se dá jednoduše zařadit požadovaný rychlostní stupeň. Jednotlivé rychlostní stupně se u různých značek automobilů mohou nacházet na jiném místě. Většina vozidel má schéma řazení přímo na řadicí páce. Neutrál se u všech vozidel nachází uprostřed. Každý řidič si však brzy na svůj vůz a jeho rychlostní stupně zvykne a zvládá řazení bez sledování řadicí páky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při změně rychlostního stupně je nejprve nutné sešlápnout spojkový pedál až na podlahu. Poté je možné bezpečně zařadit požadovaný rychlostní stupeň. Následuje pomalé pouštění spojky pro plynulý přechod z jednoho převodového stupně na druhý. Pokud dojde k příliš rychlému puštění levého pedálu, vůz se zastaví. Ověřeným a účinným způsobem, jak se nejlépe naučit rozjet, je poslouchat motor a plynule přidávat plyn podle zvuku motoru.

Proč si neodkládat ruku na hlavici řadicí páky

Řadicí páka je určena pouze pro řazení jednotlivých rychlostních stupňů a rozhodně byste ji neměli používat jako opěrku pro vaše ruce. Pokud si odložíte ruku na páku a držíte ji, nebude to mít žádný vážný následek. Pokud si ale ruku odložíte a necháte ji celou vahou opřenou o řadicí páku, dojde k vyvíjení tlaku na táhla v převodovce. To způsobí nadměrné tření mezi vnitřními komponenty, jako jsou například synchrony, vidličky a ozubená kola.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyšlápnutý spojkový pedál při brzdění

Mnoho řidičů automaticky vyšlápne spojku při brzdění a drží ji tak až do té doby, než se automobil zastaví. Pochopitelné to je při brzdění z nižších rychlostí. Při zpomalení nebo úplném zastavení z vyšších rychlostí je však lepší na spojkový pedál nešlapat. Zařazená rychlost totiž pomáhá brzdit motorem a snižuje nápor vytvářený na brzdy. Výhodou také je, že tím dochází ke zkrácení brzdné dráhy auta.

Zařazená rychlost při stání na křižovatce u semaforu

Dnešní města jsou přeplněna vozidly, a tak jejich projíždění připomíná spíše jízdu autobusem se zastávkou na každém rohu. S tím souvisí časté řazení a vyřazování rychlostí. Mnohým řidičům se nechce tak často řadit a vyřazovat, a tak nechávají zařazený rychlostní stupeň i při čekání na semaforu. To je ovšem chyba. Dochází k nadměrnému a rychlejšímu opotřebení spojky a zkrácení její životnosti, především lamely.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Špatná volba převodového stupně

Většina lidí řadí brzo vyšší rychlostní stupně, protože pak jedou na nižší otáčky a mají menší spotřebu paliva. Zařadit nejvyšší rychlostní stupeň v případě, že auto není dostatečně rozjeté a rychlost správně nechytne, není zrovna to nejlepší pro převodovku ani motor. Daleko lepším řešením je nabírat rychlost a také řadit na vyšší rychlostní stupně postupně.

Zdroj: CarFromJapan

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články