Důležité věci, které se vyplatí vozit v kaslíku u spolujezdce. Praví řidiči si nimi rozšiřují povinnou výbavu

Řidiči by sebou v autě měli vozit nejenom povinnou výbavu, ale i jiné věci. Jeden nemůže vědět, kdy se hodí třeba pinzeta nebo startovací kabely.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Schránka před sedadlem spolujezdce mnohdy ukrývá věci, které se v případě nějaké urgentní či nečekané situace ukážou jako zbytečné. Původně se používala schránka na rukavice. V angličtině se tak doslova jmenuje dodnes, ale řidičské rukavice má takto v autě uložené jen málokdo. Co se tedy vyplatí mít v autě po ruce nad rámec povinné výbavy?

Doplňkovou výbavu v autě lze měnit podle aktuální sezóny

Je toho spousta a prvky této doplňkové výbavy lze rozdělit na dvě kategorie. Část věcí se vyplatí vozit v autě neustále, bez ohledu na sezonu či roční období. A druhá skupina věciček se může měnit v závislosti na tom, zda je léto nebo zima. A mimochodem rukavice, byť ne ty řidičské, ale pracovní, jako ochrana při řešení nějaké technické závady, by měl mít řidič sebou v autě neustále

Startovací kabely nebo powerbox

Tu a tam nastávají chvíle, kdy řidič nemůže auto nastartovat. Pak se vyplatí mít po ruce zařízení, které startování pomůže. Plnohodnotný powerbox s dostatečnou kapacitou se sice do schránky spolujezdce nevejde, ale kompaktní ano. Tím řidič může nastartovat vlastní auto bez cizí pomoci. Startovací kabely se také hodí, zejména v zimě. Pomohou v případě, že se řidič ocitne v situaci, kdy by chtěl pomoci nastartovat auto někoho jiné připojením na svou baterii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sluneční brýle

Řidič musí dobře vidět. Ostré sluneční světlo je nepříjemné a oslňuje, odlesky od sněhu či asfaltu mohou působit odlesky, které oslňují a jsou nebezpečné. Někdy i v mlze se vyplatí upravit pohled a od toho jsou tady sluneční brýle. Pokud je řidič má na nose, když nastupuje do auta, je vše v pořádku, pokud na ně ale zapomeneme, je dobré vědět, kam sáhnout.

Svítilna

Ptát se, proč je vhodné mít v autě příruční svítilnu, je snad zbytečné. Stačí zastavit v noci mimo město a chtít něco najít, opravit, utáhnout. Pak se hodí baterka s dostatečným výkonem. A propos, výraz příruční nelze brát do slovo, protože pro práci je vhodnější využít čelovku, řidič má pak obě ruce volné. 

Víceúčelový pracovní nástroj, tzv. multitool

V kufru auta může řada motoristů vozit kufřík se základním vybavením a důležitými pracovními nástroji a nářadím. Ale když je třeba rychle popadnout nějaký drobný pracovní nástroj, multitool je vynikajících řešením. Existuje jich řada, s různými prvky, od různých značek a v různých cenových relacích. Do výběru je vhodné zahrnout ty s nožem, pilkou, nůžkami, šroubovákem, pilkou. Dále se hodí pinzeta, otvírák na konzervy, šídlo. Cokoli dalšího u je jen bonus, je třeba doplnit, že nadměrný počet čepelí a nástrojů rozšiřuje střenku, ta nesedí v dlani a práce je tak obtížná.

iZdroj fotografie: Public Domain

Papírová mapa

Externí GPS navigace nebo aplikace v mobilním telefonu jsou fajn dokud přístroj funguje, je dostatečně nabití. A v kondici, stačí aby se něco rozbilo a člověk může zůstat bez navigace. A pak se hodí klasická mapa. Sice nezobrazí aktuální situace na dálnici, nevaruje před dopravní zácpou nebo policejní hlídkou, ale co z bodu A do bodu B s ní řidič snadno naplánuje.

Nádoba na jídlo, příbor lahev na vodu (či voda)

Jsou lidé, kteří v autě doslova žijí. Někdy člověk potřebuje v autě na cestách jíst, a pak se hodí patřičná výbava, třeba miska, talíř, příbor. Vhodná je nádoba na cestu, do které řidič mže načerpat nějaké pití. Alternativou je pak PET lahev s vodou, kterou řidič vždy po čase vymění za čerstvou.

iZdroj fotografie: SD hehua / Creative Commons / CC-BA-SY

Nabíječka pro osobní elektroniku a/nebo kabel

Bez mobilu dnes nedá člověk ani ránu, neudělá krok. Jede-li autem, neumí si dnes nikdo vestu bez telefonu vůbec představit. Přístroj funguje na baterky a je třeba udržovat nabitý. Takže se hodí mít s sebou v autě nabíječku. Ideálně takovou, která se dá rozložit na adaptér do zásuvky a kabel. Přes kabel se dá nabíjet telefon za jízdy ze sítě auta. Mimo auto, například na motelu, pak poslouží právě zkompletovaná nabíječka.

Pevné dlouhé lano

Nejedná se o tažné lano s háky či oky na obou stranách. Ale pevné lano, v délce několika desítek metrů. To lze několikrát přeložit a vytvořit tak velmi silný provaz. Dlouhé lano lze využít na cestách pro vytažení jiného auta třeba z pole. Jedno auto je na silnici, druhé pár desítek metrů od krajnice, a na to klasické lano z výbavy nestačí.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Co vozíte ve schránce spolujezdce vy?

Zdroj: WhatCar!
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články