Totálně vybitá autobaterie nemusí znamenat konec. Oživit se dá i bez kabelů a startovače, stačí trocha vody

Průměrné manuálně zručný řidič může autobaterii, která je vybitá, znovu oživit. Nepotřebuje k tomu speciální vybavení, stačí jen voda a krystalky sody.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Autobaterie je poměrně citlivé zařízení, Jako nová funguje bez problémů, ovšem jak stárne, tak klesá její kapacita. Negativně se na životnosti baterie odráží povětrnostní vlivy, zejména nízké teploty. Ovšem baterie trpí i v létě, například u aut, která dlouhodobě nejezdí. Pokud autobaterie vypoví svou službu, ještě není vše ztraceno, ani když člověk nemá po ruce nabíječku nebo startovací kabely. Jak se dá autobaterie oživit doma v garáži, svépomocí?

Čistota je základ. Zoxidované kontakty indikují problém

Základem je hygiena. Nejenom u člověka, ale i u baterie v autě. Pokud zařízení přestane fungovat, to nejjednodušší, co se dá dělat, je autobaterii vyčisti. Po určité době dojde k usazovaní oxidu a dalších chemických prvků na dně baterie. V roztoku se vytváří různé sraženiny a ty zabraňují průchodu elektrického náboje. I když baterie drží určitou úroveň napětí, nemusí to být dost na nastartování motoru. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Cílem tedy je uvolnění neprostupných sedimentů, vyčistění baterie a následná kompletace. Postup funguje u starších typů autobaterií, ne u těch bezúdržbových, které jsou kompaktní, zapečetěné a nelze se do nich dostat. Platí, že pro danou operaci by měl být řidič aspoň minimálně zručný, pro absolutní technické antitalenty je rozumnější koupit rovnou novou autobaterii nebo se obrátit na odtahovku či autoservis.

Základní manuální obratnost je nutností

Před samotným čištěním baterie se vyplatí zkontrolovat kontakty, jestli i ty nejsou zoxidované nebo zalepené nánosy nečistot. I to by mohl být problém a důvod, proč auto nestartuje. Pokud je vše v pořádku, dalším krokem je demontáž baterie z automobilu. Pak je třeba vylít elektrolyt do čisté nádoby. Prázdný akumulátor je třeba vyčistit od usazenin. Jak zbavit vnitřek autobaterie usazených nečistot? Pomůže roztok vody, asi 1,5 litru a 250 gramů krystalové sody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačí napustit vodu do vhodné čisté nádoby, přidat sodu, a pečlivě rozmíchat a rozpustit. Tento „nálev“ by měl po 3 až 5 hodinách od nalití do baterie uvolnit a rozpustit veškeré usazeniny. Následuje vylití čistícího roztoku a propláchnutí baterie čistou vodou. Pak už stačí jen nalít zpět elektrolyt, popřípadě ho doplnit destilovanou vodou. Takto očištěná autobaterie by měla mít lepší parametry, než když byla jako špinavá demontována.  I tak jde ovšem o dočasné řešení, řidič by měl bez odkladu koupit novou autobaterii.

Umíte se postarat o autobaterii nebo spoléháte na autoservis?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články