Ukládat doma klíč od auta do plechovky od piva doporučuje i policie. Je to takhle levnější

Ukládat klíč od auta do prázdné plechovky od nápoje se může zdát absurdní, ale jako ochrana před ukradením vozu to spolehlivě funguje.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Bezklíčový přístup do vozu je dnes standardním a pohodlným řešením zamykání a odemykání automobilu. Ovšem také řešením nebezpečným, a to s ohledem na riziko snadného odcizení vozu. Klíč je možné zajistit, aby se nestal obětí „kufříkové metody“ krádeže. Jde o velice častý a u zlodějů oblíbený trik, jak odcizit moderní auta s dálkovým ovladačem. Jak se bránit? 

Zloději aut mají technologii, která překonává dálkové ovládání

„Takzvaná kufříková metoda je krádež auta s bezklíčovým přístupem,“ říká expert na servis evropských a japonských automobil pan Pavlíček. Zloději postačí, když se se speciálním zařízením, často ve tvaru kufru – odtud název metody – přiblíží ke klíči od vozidla. Jak systém funguje? „Zloděj se dostane do blízkosti klíče, klidně i vně budovy, kde se řidič s klíčem nachází,“ vysvětluje expert, „a převezme signál neustále vysílaný klíčem.“ 

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jedná se o signál krátkého dosahu, nicméně zařízení, takzvaný kufr, signál zachytí. Jde o přijímač i vysílač signálu, ten zachytí a předá dál na druhé zařízení, které funguje obráceně. „Když se zloděj s vysílačem signálu přiblíží k autu,“ doplňuje odborník Pavlíček, „tak je otevře, a pokud není dvojí zabezpečení, kromě otevírání dveří může i nastartovat a odjet.“ 

Signál klíče lze zachytit a zneužít ke krádeži vozu

Jediným problémem zloděje je v tuto chvíli to, že nesmí vypnout motor. V takovém případě už by nenastartoval. Dá se chránit proti kufříkové metodě? Existuje mnoho řešení, která obvykle spočívají v blokování signálu. Majitel vozu si může koupit například speciální krabičku nebo pouzdro na klíče z materiálu blokujícího signál. Nejlevnějším způsobem je zabalit klíč do alobalu. 

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

„Podle internetových kutilů tento způsob skvěle funguje,“ potvrzuje odborník, „ovšem je třeba neustále dokupovat alobal, spotřeba je vzhledem k trhání se fólie poměrně značná.“ Na obalení klíče je odhadem třeba 20 cm alobalu a ten, pokud je stále používán, vydrží podle experta maximálně dva až tři dny, pak se roztrhne. Zlepšovákem, který toto řeší, je použití prázdné plechovky od piva. Ta je vyrobena stejně jako alobal z hliníku.

Hliník dokáže signál odrušit. Na plechovce se odstraní horní část a vznikne schránka, ve které lze klíč uchovávat. Je zapotřebí pečlivě opracovat řez, popřípadě jej začistit či přelepit, aby se o něj uživatel nepořezal. A vyrobit si z alobalu víko, kterým se bude schránka uzavírat. Pokud kutil najde dvě plechovky, které budou podobně velké, může je přepůlit a používat namísto alobalu dva kusy proti sobě. Takto lze klíč schovávat dlouho, bez potřeby častého dokupování alobalu.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Co na klíče v plechovce říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články