Za špinavé auto hrozí pokuta. Míru nečistoty interiéru a exteriéru posuzuje český i zahraniční zákon

Pořádek by měl v autě udržovat každý řidič. Někteří motoristé ale nejenom, že by měli, podle zákona dokonce musí dbát na čistotu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čistota automobilu je do určité míry zcela v kompetenci majitele, respektive řidiče. Ovšem existují situace, kdy podle zákona musí řidič auto očistit. Hrozí pokuta, v extrému docela vysoká, včetně zákazu řízení až na jeden rok. Je zapotřebí ale rozlišovat, zda se jedná o čistotu vnitřní anebo vnější. A také kde právě řidič s autem jezdí, na českých silnicích platí něco jiného než u sousedů za hranicemi.

Udržovat auto v čistotě je žádoucí ze zdravotních důvodů

Do redakce nám ovšem dorazil zajímavý dotaz. Čtenář Martin Kovář z Ostravska se na nás obrátil s tím, že prý slyšel, že policie může pokutovat řidiče, když má znečištěné auto uvnitř. „Dobrý den, kamarád, který provozuje přepravu osob, mne u piva zaskočil informací, že policie může pokutovat řidiče, když má v autě nepořádek,“ napsal pan Kovář a pokračoval: „Kdo posoudí, co je nepořádek a co není? Má na to policie kompetenci?“ Legislativa hovoří poměrně jasně a stručně. Existuje povinnost vozidlo před jízdou očistit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ukládá ji zákon 361/2000 Sb., ve kterém se píše, že „řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. A řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na komunikacích.“ Dále je tady povinnost mít čitelnou registrační značku. V případě nečitelné SPZ hrozí řidiči pokuta do výše 10 000 Kč a odnětí řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců. 

Házet odpadky na podlahu automobilu není nezákonné

„Občas, když jedu autem a řídím, tak když dojím, odhodím prázdné obaly na podlahu,“ obává se čtenář pan Kovář. „Znamená to, že když mne v tu chvíli policie zastaví, mohu dostat pokutu?“ Ne, nic ohledně toho v našem zákoně není. Nehrozí, že by řidič dostal pokutu za to, že mu leží na podlaze slupka od banánu nebo pytlík se žlutým logem a nedojedeným cheeseburgerem. Přesto lze ale pochopit, jak přišel čtenář na dotaz a obavu z pokuty. Zřejmě došlo k určitému nedorozumění, respektive nedostatečnému vysvětlení.

Pokud se jedná o člověka, který provozuje komerční přepravu osob, navíc se jedná o Ostravsko, které leží u polských hranic, dá se usuzovat, „odkud vítr fouká“. V Polsku totiž platí taková pravidla, která čistotu v autě přikazují. Tamní předpisy říkají, že auto musí být čisté. A pokud policista při kontrole zjistí, že je v něm nepořádek a špína, dostane řidič pokutu. Ta může být v přepočtu ze zlotých až 7 500 Kč.

Profesionální řidič musí v autě udržovat čistotu

O sankcích, které hrozí motoristům za neplnění povinností v oblasti udržování čistoty a pořádku, hovoří čl. 117 zákoníku drobných přestupků. V uvedeném zákoně je stanovena povinnost zajištění odpovídající čistoty a hygienického stavu nemovitostí. Ovšem dále se tam píše, že „stejná sankce platí pro dopravce, jenž je povinen zajistit cestujícím vhodné hygienické podmínky, který neudržuje dopravní prostředek v řádném hygienickém stavu“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ustanovení se tedy nevztahuje na každého řidiče bez výjimky. Je zacíleno pouze na ty motoristy, kteří nabízejí nějaké komerční dopravní služby. Jak a zda bude řidič potrestán, to záleží na úředníkovi, který bude přestupek řešit. Nemusí jít o plnou částku, pokuta může být klidně v přepočtu i 500 Kč. Odpovědí na otázku, zda u nás hrozí pokuta za znečištěné auto, je ano, ovšem pouze pokud jde o nedbalé očištění od sněhu a ledu. A také o nečitelnou registrační značku.

Pokuta může přijít za neočištěné sklo a špatný výhled

Hrozba pokuty za nepořádek uvnitř auta se týká polských řidičů, a to pouze těch, kteří jezdí vozidlem profesionálně. Běžným řidičům pokuta za znečištěný interiér auta nehrozí. Nicméně i tak se vyplatí udržovat kabinu vozu v čistotě. Předejde se tak tvorbě vlhkosti, která se sráží na sklech. A také tvorbě bakterií a plísní, vdechování těchto mikroorganismů a jiných mikročástic je riskantní ze zdravotních důvodů.

Připadá vám oprávněné to, aby policie kontrolovala čistotu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články