Žena našla v lese 200 válečných granátů z období 2. sv. války. Zasahoval speciální pyrotechnický vůz, odpal a výbuch natočili

Stovky kilogramů munice čekaly na policejní pyrotechniky v lese u Vlachovic. Žena při hledání pokladů narazila na desítky nevybuchlých ručních granátů.

i Zdroj fotografie: Tatra
                   

Hledání starých pokladů za pomoci detektoru kovů je velmi oblíbená činnost. Kromě starých mincí, nožů a jiných zajímavých věcí občas hledači narazí také na nevybuchlou munici. Stejně tak na tom byla žena, která po svém honu za poklady v zalesněné oblasti v okolí Vlachovic musela kontaktovat policii. Místo toho, aby si žena užívala své nalezené kořisti, tak musely být na místo kromě policie přivolány jednotky pyrotechniků.

Místo pokladu našla granáty

Když ženě, která vyrazila na procházku za účelem donést si domů něco zajímavého, zabzučel detektor kovů, byla štěstím bez sebe. Velká radost se ale rozplynula ve chvíli, kdy zjistila, že místo zajímavého nálezu se cca 10 cm pod povrchem skrývají nevybuchlé granáty a rozbušky. Přivolaná policie místo nálezu zajistila a přivolaní pyrotechnici začali s průzkumem. Původně bylo v místě nálezu odhaleno 40 silně zkorodovaných ručních granátů a několik rozbušek.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Ihned po příjezdu na místo začali pyrotechnici ohledávat místo nálezu

„Granáty byly dle prvotního ohledání původem z druhé světové války,“ popisuje zasahující policista. Pokud se ale najde takové množství munice na jednom místě, existuje velké podezření, že jí tam bude mnohem víc. Pyrotechnici tedy práci na místě přerušili a v průzkumu pokračovali dále až v pondělí, kdy na místo dorazil speciální bagr. Díky tomu se podařilo kromě původních 40 granátů odhalit ještě dalších několik desítek kusů munice.

Likvidace nalezené munice

Celkový nález čítal 77 útočných ručních granátů české výroby typu RG 34 a 127 rozněcovačů typu RG 31. Tato munice byla zlikvidována 3 výbuchy v místech nálezu. Dalších 88 ručních granátů polské výroby typu RG 31 bylo z místa odvezeno k další likvidaci. Stav některých nalezených granátů neumožňoval jejich přesun,“ vysvětluje situaci zasahující pyrotechnik. „Proto bylo nutné provést likvidaci rovnou na místě,“ dodává.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Stav některých kusů munice neumožňoval její převoz. Bylo tedy nutné provést likvidaci na místě

Zneškodnění munice proběhlo během tří řízených výbuchů. Ty proběhly mezi v odpoledních hodinách. Příprava řízených výbuchů si nevyžádala evakuaci obyvatel a policisté pouze zajistili okolí tak, aby nedošlo k žádnému veřejnému ohrožení. Po likvidaci munice byl pozemek upraven a předán zpět majitelce. Ta jen doufá, že už ji na jejím pozemku žádné další výbušné či jinak nepříjemné překvapení nečeká.

Jakou zkušenost máte s hledáním pokladů pomocí detektoru kovů vy?

Zdroj: Police ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články