Podle amerických vědců máme parkovat na slunci. Zničíme koronavirus

                   

V souvislosti s bezpečností se prozatím doporučovalo nosit v autě roušky, dezinfikovat povrchy, na které saháme, ale také vyčistit auto například ozonem, který dokáže efektivně zabít viry. Nyní to vypadá, že je tu ještě jedna metoda, jak zabít koronavirus. S touto metodou přišli američtí vědci a je překvapivě jednoduchá. Podle nich stačí auto parkovat na slunci.

Výrazné zvýšení teploty

Kdo někdy parkoval na slunci, ten moc dobře ví, že stačí pár desítek minut a teplota v uzavřeném automobilu výrazně stoupá. A nemusí být nutně tropická horka, jelikož i když je venku kolem dvacítky, tak parkování na slunci zajistí, že teplota ve voze může stoupnout i na 45 stupňů Celsia. A čím je venku tepleji, tím teplota ve voze stoupá a tím lépe lze podle závěrů odborníků University of Georgia bojovat s koronavirem.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zabíjí ho vysoké teploty

Odborníci z Ameriky tak nepřímo navázali na data vědců z Gruzie, kteří tvrdí, že koronavirus, tedy vir který může způsobit nemoc covid-19, umírá již při teplotě kolem 45 stupňů. A to je přesně ta, která se v autě může vytvořit, když ho zaparkujeme na slunci třeba v těchto dnech.

Vědci z University of Georgia nejenom na základě těchto informací provedli výzkumy na téma, jak se viry chovají při vysokých teplotách. A nešlo přímo o laboratorní podmínky, ale i ty reálné. Zjišťovali, jak se viry chovají při vysokých teplotách, kterých lze dosáhnout jenom tím, že zaparkujeme na slunci.

Viry skutečně umírají

Podle závěrů vědců z USA tedy skutečně můžeme při parkování na slunci zajistit, že viry uvnitř vozu mohou být vlivem vysoké teploty celkem brzy zahubeny. Roli samozřejmě hraje celá řada faktorů, včetně toho hlavního – teploty ve voze. Tento postup tak logicky není ani nemůže být stoprocentní, na rozdíl třeba od ozonu. Rozdíly v tom, zda zaparkujeme na slunci nebo ve stínu, však při pohledu na životnost viru skutečně existuje a riziko nákazy tedy může být opravdu sníženo.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

V souvislosti s tím je třeba připomenout, že při teplotě 20 stupňů Celsia může virus SARS-CoV-2 přežít na kartonu nebo přírodní tkanině až jeden den, na plastu nebo také na kovovém povrchu až tři dny. Jakmile je však vystaven teplotě nad 50 stupňů, zkracuje se jeho životnost na desítky minut. A při zvýšení teploty nad 60 stupňů Celsia už to jsou jenom jednotky minut.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články