Jak má probíhat silniční kontrola? Řidiči i policisté chybují

Policie - silniční kontrola i Zdroj fotografie: S vědomím Policie ČR
                   

Rozdávat pokuty řidičům, kteří nedodržují pravidla, plně schvalujeme. V každém případě by to ale mělo probíhat „dle předpisů“, což se v praxi málokdy děje.

Občas se stane, že překročíte rychlost nebo zastavíte na zákazu zastavení, abyste „vyhodili kolegu“, a najednou na vás bliká Policie ČR, abyste zastavili. Ujíždět pochopitelně nemá smysl, a pokuta je v podstatě nevyhnutelná. Její udělení musí ovšem probíhat dle předpisů, takže policista musí na začátku řidiče upozornit, jaký přestupek vlastně spáchal. Policisté i řidiči se ale opakovaně dopouští chyb, které celou situaci jenom zhoršují. Na co má vlastně policista právo, a jak má silniční kontrola probíhat?

Policie - silniční kontrola iZdroj fotografie: S vědomím Policie ČR

Jaké povinnosti ukládá zákon policistovi?

Pokud se dostanete do situace, kdy vás zastaví silniční kontrola, měla by probíhat následovně: Policie vám dá znamení k zastavení, které musíte uposlechnout a zastavit na prvním bezpečném místě. V momentě, kdy k vám policista přistoupí, měl by říct tuto větu: „Dobrý den, pane řidiči. Dopustil jste se dopravního přestupku XX, za který vám ukládáme pokutu ve výši XX Kč. Souhlasíte-li s pokutou, můžete ji zaplatit na místě – v opačném případě předáme záležitost do správního řízení.“

Doporučujeme: Dostali jste pokutu za parkování? Nemusíte za ni platit

Ale když se místo ní policista zeptá „víte, jakého přestupku jste se dopustil?“, případně po vaší odpovědi dodá „tak co s vámi?“, je to v zásadě špatně. Policista nemá řidiče zkoušet z dopravních předpisů, ale rovnou mu sdělit, který z nich porušil. V praxi se ale často stává, že policista na své povinnosti zapomene, nebo se snaží ukázat vlídnou tvář a vést jednání přátelsky. Komisař policejního prezidia to sice chápe, ale v žádném případě neschvaluje.

Policistu raději neprovokujte, můžete na to doplatit

Vezmeme-li to úplně striktně, měl by policista ještě dříve, než se řidiče na cokoliv zeptá, upozornit, že může výpověď odmítnout. V praxi se to ale příliš často nestává. Policistovi každopádně „nemá cenu“ něco vytýkat, protože je to v závěru právě on, kdo rozhoduje o průběhu silniční kontroly. Pokud byste ho přeci jenom poučili, můžete se na místě zdržet o dost déle, než bylo potřeba – policista má totiž právo provést prohlídku technického stavu vozidla, ačkoliv ji původně nezamýšlel.

Smíte policistu natáčet? Raději spolkněte hrdost

V poslední době se hodně rozmáhá trend, kdy řidič policistu při výkonu služby natáčí a vyloženě ho provokuje a dobírá si ho, snaží se ho za každou cenu ztrapnit. Chápeme to v případech, kdy policista vyloženě jedná protiprávně – ale pokud zastavíte na zákazu zastavení nebo překročíte rychlost, opravdu je špatné, že vám chce policista udělit pokutu? Než abyste tasili telefon a začali dělat machra, raději spolkněte svoji „hrdost“, uznejte chybu a zaplaťte pětistovku na místě.

i

Policistu každopádně natáčet můžete, a to zcela beztrestně. Vystupují totiž veřejně v záležitosti veřejného zájmu, nikoli jako soukromá osoba. Audio či videozáznam může posloužit při zpětné kontrole policisty; zároveň ale může poukázat na vaše chyby a nesprávné jednání nebo podpořit policistovu verzi, a vlastně tak poskytnete důkaz proti sobě. Opravdu to ale má smysl? Jak se říká „za blbost se platí“.

Smí policista kontrolovat zavazadlový prostor (kufr)?

Někdy se stává, že policisté požadují při dopravní kontrole prohlídku celého vozidla, což jim ze strachu někteří řidiči umožní. Ze zákona na to má ovšem policie právo jenom za určitých podmínek:

  • V případě, že policie pronásleduje či pátrá po pachatelích některého ze zvláště závažných trestných činů nebo po věcech z nich pocházejících či s nimi souvisejících
  • Při pátrání po hledaných osobách, zbraních, střelivu, výbušninách a omamných látkách v případě, kdy mají důvodné podezření, že se nachází v autě

Kufr se dá každopádně zběžně zkontrolovat v případě, kdy policista provádí kontrolu povinné výbavy (pokud už jste tedy rezervu, hever a klíč nenahradili lepící sadou). V jiných než uvedených situacích nemá policista na kontrolu právo, a záleží jenom na vás, jestli mu ho (ne)ukážete dobrovolně.

i

Kromě sdělení dopravního přestupku a upozornění, že řidič může výpověď odmítnout, mluví policista ještě v případě, kdy žádá předložení řidičského oprávnění, technického průkazu a dokladu o pojištění. Není-li to nezbytné, nemusí už policista dále hovořit ani odpovídat na „stupidní“ dotazy řidičů (viz. „co mě kontrolujete? Proč radši nechytáte zloděje!?“ nebo dožadování se výkladu zákona.

Doporučujeme: Nový způsob potrestá v ČR překročení rychlosti okamžitě

Policista vám sdělí, proč vám ukládá pokutu, ale nemá povinnost vám předčítat znění zákonu, od toho je případně přestupkové řízení. A pokud policista opomenul své povinnosti, ano, máte reálnou šanci, že u přestupkového řízení uspějete. Vzhledem k investovanému času s vidinou ušetřené pětistovky je ovšem na zvážení, jestli do toho opravdu jít…

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články