Troubili na protijedoucí auta, dostali pokuty celkem za 44 000 Kč: Neznalost zákona neomlouvá nikoho

Je možné jen tak troubit za jízdy, když jede auto s ženichem a nevěstou? Ne, není, hrozí pokuta několik tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Měl to být slavný den, na který do smrti nezapomenou. Jana z Brodu a Petr z Mýta se rozhodli vstoupit do svazku manželského. Vše se zdálo být v pořádku, zámožní příbuzní dávali najevo svou přízeň, i chuť přispět novomanželům na start do společného života finančními dary. Namísto toho ale celá svatební kolona přišla o desítky tisíc korun. Jak?

Svatební limuzína je auto jako každé jiné, bez výsad

Svatba má v našich podmínkách poměrně zavedená pravidla. Mohou se měnit podle okolností, ale základ je stejný. Před svatbou ženich nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech.  Je naplánován obřad, buď venku nebo na radnici. Pak se nasedne do aut a jede se slavnostní oběd. Auta vesele blikají a troubí, novomanželé mávají a lidé kolem cest jim gratulují. A policie, pokud chce, a že na to má právo, vytahuje pokutové bloky.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb. § 31 říká k použití výstražných znamení to, že „je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.“ O svatbě zatím ani slovo.

Troubit je možné jen v určitých případech, ne pro radost

A dále se píše v zákoně že „výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou“. Doplníme-li ještě paragraf ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, §7 bod 1)b tak dodáme, že „řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem…“.  

iZdroj fotografie: Takmocsekretovanej / Creative Commons / CC BY-SA

Což znamená jediné, řidič automobilu se svatebčany nesmí troubit, jen tak pro radost. A to se děje skoro pravidelně na každé svatbě. Automobily, tedy jejich řidiči, troubili i na svatbě Jany a Petra. Po svatebním obřadu novomanželé a všichni svatební hosté nastoupili do aut a kolona se rozjela směrem k hotelové restauraci, kde měl proběhnout slavnostní oběd.

Pokuty na místě anebo vyšší postih ve správním řízení

Na místo dorazili s notným zpožděním a chudší o dost peněz. Brodská policie neměla pochopení a zastavila celou dvaadvacetičlennou kolonu, každé jedno auto. U udělila všem řidičům pokutu. Za porušení výše uvedených pravidel hrozí na místě bloková pokuta 2 000 Kč anebo 1 500 až 2 500 Kč ve správním řízení. Jednoduchou matematikou tak přijdeme na to, že svatební řidiči celkem přišli o rovných 44 000 Kč.

Nikdo z řidičů neodmítl řešení na místě, nikdo nechtěl jít do správního řízení, každý dostal nejvyšší možnou pokutu. Policisté si řádně schladili žáhu. A připravili novomanžele o víc než čtyřicet tisíc korun, takovou částku by totiž jistě Jana a Petr dostali u svatebního oběda do nevěstina střevíčku. 

Co si myslíte o troubení na svatbách vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články