Pan Antonín přijel z venkova autem do Prahy. Zeptal se policie na cestu, přišel o doklady a domů jel vlakem

Do redakce nám přišel e-mail od našeho dlouholetého čtenáře. Podělil se s námi o zážitek, který s vámi musíme sdílet.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Hlavní město láká nejenom turisty z jiných zemí, ale je často lokalitou, do které se vydávají i obyvatelé naší země. Aby ne, jde skutečně o perlu mezi metropolemi, stojí za to Prahu navštívit. Návštěva hlavního města se ale nevyplatila řidiči, který přijel z venkova svým autem. Do hlavního města přijel autem, domů už jel ale vlakem.

SPZ jiného kraje někdy policisty provokuje

Pan Antonín žije na Vysočině, ale jako správný Čech se rozhodl navštívit hlavní město a prohlédnout si jeho pamětihodnosti a kulturní památky. Nastartoval doma svou starou škodovku a vyrazil do metropole. Protože nemá navigaci, jen starou mapu, v centru zabloudil. A tak, když uviděl hlídku městské policie, zastavil a chtěl se zeptat na cestu. Což se mu bohužel vymstilo.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Strážníci sice nejprve chtěli vesničanovi poradit, pak si ale všimli, že jeho auto asi není v dokonalém technickém stavu. Automobil obešli, podívali se na platnost STK. Tu měl pan Antonín už propadlou. Strážníci městské policie bez váhání přivolali státní policii a ta začala jednat. Kdyby šlo jen o propadlou technickou, asi by to dopadlo relativně dobře. Jízda bez platné STK je považována za přestupek „Jiné porušení povinnosti“.

Jízda bez STK je problém. Bez techničáku velký problém

Jak vyplývá ze zákona, je pokutována na místě pokutou do 2 000 Kč, ve správním řízení je to za 1 500 až 2 500 Kč, bez bodů. Nicméně se ukázalo, že vozidlo pana Antonína je technicky nezpůsobilé k provozu. A v takovém případě smějí policisté odebrat technický průkaz, a to také panu Antonínovi udělali. Bohužel tady už jde, v případě provozování nezpůsobilého vozidla, o závažný přestupek.

iZdroj fotografie: Roman Zázvorka / Creative Commons / CC-BY-SA

Legislativa prostřednictvím §83 zákona 56/2001 Sb. o podmínkách provozu na pozemních komunikacích říká, že „fyzická osoba se dopustí přestupku tím,  … že provozuje na pozemních komunikacích vozidlo, které je technicky nezpůsobilé k provozu.“ Za to hrozí pokuta až 50 000 Kč. Pan Antonín si tedy zadělal na opravdu slušný, a hlavně drahý problém.  Byl daleko od domova, s autem bez technického průkazu, co dělat?

Pokuty jsou značné, hrozí i zákaz řízení až na jeden rok

Sednout za volant a řídit, to by bylo opravdu hloupé. Šlo by o přestupek „Řízení po zadržení technického průkazu“. A za ten sice nejsou body, ale správní řízení, pokud do 20 000 Kč a zákaz řízení až na jeden rok. Nešťastný pan Antonín tedy nechal auto odstavené v Praze, zavolal si taxi a nechal se odvézt na vlakové nádraží.

iZdroj fotografie: Krokodyl / Creative Commons / CC BY

Na nádraží si koupil jízdenku a odjel domů vlakem s tím, že musí zaplatit pokutu. Dále také bude platit odtah vozidla do servisu. V neposlední řadě také zaplatí odtah automobilu na STK. Výlet do Prahy ho tak ve výsledku přijde na několik desítek tisíc korun. Že nejde o ojedinělý případ dokládá skutečnost, že podobná situace se stala i v Ostravě, jak nás informoval čtenář z moravskoslezského kraje.

Co vy, zabavila vám někdy policie doklady?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články