3 důležité věci, které si musíte pamatovat při dopravní nehodě v zahraničí

                   

Dopravní nehoda není nic příjemného bez ohledu na její následky. Pokud nás potká v České republice, většina řidičů ví, jak si s ní poradit. Ale v zahraničí je to něco jiného. Další účastníci nehody jsou obvykle místní řidiči, kteří pochopitelně nemluví česky. A předpisy se v různých státech liší.  Alfou a omegou je proto v případě jakékoli nehody obratem kontaktovat asistenční službu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Nejprve zabezpečte místo nehody

Ještě předtím, než začnete telefonovat své asistenční službě, byste ovšem měli zabezpečit místo nehody tak, abyste neohrožovali ostatní účastníky silničního provozu. Předpisy se v různých státech drobně liší, ale pokud vše uděláte tak, jak jste zvyklí z České republiky, mělo by vše být v pořádku. Rozhodně byste měli použít výstražný trojúhelník a obléci si reflexní vestu.

Asistenční služba

Telefonní kontakt na asistenční službu je povinnou součástí zelené karty. Je vhodné mít po ruce také číslo vaší pojistné smlouvy, ale operátor je schopen dohledat jej i po nadiktování údajů jako jsou vaše jméno, rodné číslo a poznávací značka auta. Operátoři asistenční služby mají veškeré dostupné informace ohledně předpisů v jednotlivých státech a poradí vám, jak přesně postupovat dál, a zda je v tomto konkrétním případě nutné volat policii.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Všechno si zdokumentujte

Stejně jako po dopravní nehodě v tuzemsku, i v zahraničí je dobré si vše zdokumentovat. Odborníci doporučují pořídit fotografie a videa všech viditelných poškození všech automobilů a na telefon si můžete klidně nahrát i rozhovor s policisty či dalšími účastníky nehody. Zejména pokud si vinou jazykové bariéry nejste přesně jistí tím, o čem se hovoří.

Kdy v zahraničí volat k nehodě policii?

Pokud je nehoda závažnější, došlo při ní ke zranění či dokonce smrti některého z účastníků, nebo pokud je na první pohled škoda vysoká, policii musíte přivolat bez výjimky ve všech zemích. U drobnějších nehod, při nichž se účastníci domluví na viníkovi i likvidaci případných škod, se bez asistence policie obvykle obejdete. V těchto státech byste ji přesto měli na místo přivolat, pokud:

  • Německo: Při nehodě došlo také k poškození zaparkovaného vozidla v případě, že majitel tohoto automobilu není na místě přítomen. V tomto ohledu je dobré ujistit se, že poškozené auto není ve skutečnosti majetkem leasingové společnosti.
  • Chorvatsko: Je-li vaše auto viditelně poškozené, musíte mít při výjezdu ze země policejní protokol o vyšetření nehody. Z tohoto důvodu je vhodné do Chorvatska necestovat v autě, které bylo bouráno předtím. Na hranicích byste mohli mít potíže s dokládáním skutečnosti, že vaše auto nebylo nabouráno až v Chorvatsku.
  • Itálie: Italská právní úprava je poněkud vágní, ukládá povinnost přivolat policii v případě, že dopravní nehoda způsobů omezení provozu.
  • Maďarsko: Podobně jako v Chorvatsku, i Maďaři vyžadují, abyste při opouštění země měli k dispozici protokol o vyšetření nehody v případě, že váš vůz je viditelně poškozen.
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články