Nejlevnější prémiové SUV v Česku zaskočilo spotřebou 3,6 litru i výrobce

Nejlevnější prémiové SUV v Česku zaskočilo spotřebou 3,6 litru i výrobce. Slyšíme na něj více než kdokoli jiný

Na první pohled až podezřele výhodná nabídka: Lexus LBX slibuje prémiový svět za cenu, která nutí zpozornět. Detaily ale stojí za to prozkoumat blíž.

i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Foto: Lexus
i Zdroj fotografie: Lexus
Dalších 12 fotografií
Dalších 12 fotografií
                   

Prémiové SUV za cenu běžného crossoveru zní jako snadný hit. Jenže právě cena i nejnižší spotřeba 3,6 litru platí jen za určitých podmínek, a ty mění celý dojem. Lexus za 699 tisíc existuje, ale úspora má důležitou hvězdičku. U LBX rozhoduje, jestli se díváte do akční nabídky, nebo do běžného ceníku, a stejně tvrdou korekci potřebuje i spotřeba.

Lexus je levný hlavně díky slevě

Nejnižší cenovka je reálná. Podle akční nabídky Lexusu startuje LBX na 699 000 Kč, jenže v českém ceníku Lexusu stojí základ na 800 000 Kč. V AutoŽivě proto beru slovo nejlevnější s rezervou, protože bez právě běžící slevy by tenhle Lexus tak silný argument vůbec neměl.

Důležitý detail schovává i akční specifikace. Akční ceník u verze LBX Business pracuje se standardní cenou 825 000 Kč, protože už zahrnuje metalický lak, zatímco AutoŽivě pro poctivé srovnání vychází ze základních 800 000 Kč v běžném ceníku. Právě tady se ukazuje, že levný Lexus není levný sám od sebe, ale hlavně díky dobře načasované nabídce.

I tak jde o částku, která dnes podsekává zavedené soupeře. DS 3 Hybrid v českém ceníku začíná na 725 000 Kč, elektrické MINI Aceman E podle ceníku na 748 800 Kč, Volvo EX30 v akční nabídce na 795 800 Kč a Audi Marketplace s novými Q2 ukazuje ceníkové ceny od 931 900 Kč. Právě proto LBX teď působí jako nejchytřejší vstupenka do prémia.

Spotřeba 3,6 litru platí jen v jednom režimu

Praxe ale ukazuje něco jiného než teorie. V českém ceníku Lexusu uvádí Lexus u předokolky 4,4 až 4,7 l/100 km podle WLTP, tedy laboratorní metodiky, podle které automobilky oficiálně vykazují spotřebu. Německý test ADAC ale u testovaného LBX naměřil ve městě 3,6 l/100 km, mimo město 4,8 l, na dálnici 7,5 l/100 km a v celkovém průměru 5,3 l na 100 km. Udávaných 3,6 litru tedy platí pro konkrétní městský režim, ne pro běžnou kombinovanou realitu, a právě tady se wow efekt poprvé střetává s praxí.

Právě tady vzniká nejčastější omyl. V AutoŽivě vidíme, jak si část lidí přeloží 3,6 litru jako normální spotřebu celého auta, přestože ADAC ukazuje na dálnici 7,5 l. LBX je full hybrid, tedy samonabíjecí hybrid, který se nenabíjí ze zásuvky a baterii dobíjí jízdou a rekuperací, takže ve městě umí být mimořádně úsporný. Jakmile ale změníte tempo a prostředí, čísla se rychle vrátí na zem.

Prémiový dojem stojí na úpravách, ne na zázraku

LBX přitom nestaví jen na logu. Lexus v evropských materiálech k modelu LBX popisuje GA-B, tedy malou platformu Toyoty a Lexusu, ve fundamentálně revidované podobě. Přidal delší rozvor, širší rozchod a vyšší tuhost karoserie, přičemž český ceník Lexusu potvrzuje rozvor 2 580 mm. To už není jen marketingová hra se znakem na kapotě.

Základ ale pořád zůstává příbuzný. Podle specifikací Toyoty Yaris Cross má příbuzný model rozvor 2 560 mm, takže by bylo nepoctivé dělat z LBX technicky úplně jiné auto. Lexus však zároveň mluví o výztuhách podvozku, lepených spojích a hustším svařování, které mají omezit vibrace a zvednout ticho i komfort. Právě tím se z přepracovaného základu stává auto, které má v kabině i na silnici působit dospěleji než obyčejné přeznačení.

Pak ale přijde kompromis, který už pocítí každá rodina. Oficiální ceník LBX MY26 uvádí kufr 402 litrů u předokolky, ale jen 317 litrů u E-Four, tedy elektricky řízeného pohonu všech kol s pomocným zadním elektromotorem. Rozdíl 85 litrů není kosmetika, nýbrž zásah do každodenní použitelnosti. Když tedy v AutoŽivě oddělím marketing od provozu, vyjde mi jednoduchá věc: LBX sedí hlavně městu a předokolce, a teprve pak dává smysl řešit, jestli české nadšení není přifouknuté.

Češi LBX berou, ale rekord to není

Zájem v Česku je ale skutečný. Podle Auto.cz s odkazem na data SDA dosáhl Lexus LBX za rok 2025 celkem 508 registrací a stal se druhým nejprodávanějším Lexusem po NX s 534 kusy. Přehled obchodních tříd SDA zároveň potvrzuje, že LBX v českých statistikách běží jako malé SUV, takže nejde o dojem, ale o normální tržní srovnání.

V AutoŽivě jsem při srovnání okolních trhů narazil na polský přehled prodejů LBX, který mluví o více než 5 000 prodaných kusech zhruba za rok a půl, a Lexus Polska za první pololetí 2025 už sám hlásil 1 562 registrací LBX. Češi tedy na LBX rozhodně slyší, jen ne víc než kdokoli jiný.

LBX se u nás prodává nad očekávání dobře, akční cenou otevírá dveře do prémiového světa a ve městě umí jezdit pozoruhodně úsporně, jenže bez slevy, bez vysvětlení městského testu a bez přiznání menšího kufru u E-Four by ten obraz nebyl fér. LBX není bezchybný zázrak, ale velmi nepříjemná připomínka, že část prémiových rivalů chce za víc peněz prostě příliš málo.

Galerie

Dalších 12 fotografií
Dalších 12 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články