Ještě v prosinci 2025 patřilo každé čtvrté nově registrované auto na Ukrajině značce BYD. O pět měsíců později je čínský gigant až pátý a žebříčku vládne nenápadné SUV z dílny Renaultu.
Příběh ukrajinského trhu nových osobních aut za první měsíce roku 2026 je především příběhem jednoho daňového paragrafu, a toho, jak rychle dokáže přesměrovat poptávku celé země.
Duster na trůnu, Toyota stále nejsilnější značkou
Kumulativně za leden až květen 2026 se na Ukrajině zaregistrovalo 25 715 nových osobních aut, což je meziroční pokles zhruba o čtyři procenta. Na špici modelového žebříčku stojí po květnu Renault Duster, v samotném květnu si připsal podíl 5,9 % a v průběžném pořadí předstihl dosavadního lídra Toyotu RAV4. Oficiální data UkrAutoPromu za celé první pololetí náskok potvrzují: Duster 2 670 kusů, RAV4 1 811 kusů.
Toyota ale zůstává nejsilnější značkou na trhu. Za prvních pět měsíců drží zhruba 13–15 % registrací podle zvoleného zdroje a metodiky, tedy přibližně každé šesté až sedmé nové auto. Renault je druhý s podílem kolem devíti procent, třetí Škoda. Ukrajinský trh je silně orientovaný na SUV: v pololetní desítce modelů figurují vedle Dusteru a RAV4 i Hyundai Tucson, Toyota Land Cruiser Prado, Škoda Kodiaq, Mazda CX-5, Volkswagen Touareg, Nissan Qashqai, Škoda Karoq a teprve na desátém místě Škoda Octavia.
Část oslabení RAV4 může podle nás souviset i s generační obměnou. Toyota na ukrajinském webu už komunikuje novou generaci jako HEV/PHEV model a část zákazníků pravděpodobně vyčkává.
Jeden paragraf, který převrátil trh
Klíčovým zlomem roku 2026 není nový model ani marketingová kampaň. Je jím zákon č. 4698-IX ze 3. prosince 2025, který s účinností od 1. ledna 2026 zrušil osvobození elektromobilů od DPH při dovozu a dodání. Důležité zpřesnění: clo na elektromobily zůstává na nule, jak uvádí Státní celní služba Ukrajiny. Změna se tedy netýká plošného zdražení přes všechny poplatky najednou, jde výhradně o DPH.
Proč právě teď? Odpověď je fiskální a přímočará. Celní správa spočítala, že od roku 2022 do podzimu 2025 dosáhla suma nevybraného DPH při dovozu elektromobilů 36 miliard hřiven. Ve válečných podmínkách, kdy DPH financuje obranu, zdravotnictví i sociální výdaje, se takový výpadek stal neudržitelným. Nejde o protičínské opatření, zákon je formulován obecně pro všechny elektromobily. Jenže právě Čína byla dominantní zemí původu dovážených elektromobilů a BYD nejžádanější importovanou značkou. Dopad proto zasáhl čínské výrobce nejtvrději.
Pět měsíců ve třech aktech
Dynamika propadu čínských elektromobilů se dá sledovat téměř po týdnech:
- Leden 2026 – trh ještě setrvačně jede na vlně předzásobení z konce roku. Toyota je jednička mezi značkami, BYD drží druhou příčku, Duster vede modely. Dva čínské modely se stále vejdou do měsíční desítky.
- Únor 2026 – první tvrdý náraz. V oficiální měsíční první desítce modelů ani značek není jediný čínský hráč. Únor je přesně ten moment, kdy se dá datově doložit, že zmizeli z první desítky.
- Březen 2026 – podíl elektromobilů na celkovém trhu klesá ze čtrnácti procent (průměr roku 2025) na pouhá čtyři procenta. Přitom celkový trh za první čtvrtletí je meziročně stále v plusu o osm procent. Poptávka nezmizela, přesunula se ke spalovacím a hybridním SUV.
Od dubna se situace částečně stabilizuje. V květnu se BYD Sealion 6 vrací na desáté místo měsíčního modelového žebříčku a BYD jako značka drží pátou pozici. Nejde tedy o „konec Číny na Ukrajině“. Spíš o konec mimořádně výhodného daňového okna, na které byl trh na konci roku 2025 extrémně navázaný, v prosinci BYD dosáhlo podílu 26,3 %.
Co to znamená pro český kontext
Nabízejí se dvě otázky. Za prvé: ten Duster je Dacia, nebo Renault? Na Ukrajině se prodává jako Renault Duster, v Česku jako Dacia Duster. Jde o stejnou modelovou linii v rámci skupiny Renault, ale s jiným brandem a lokální distribucí. Český ceník startuje na 441 900 Kč.
Za druhé: změní ukrajinský vývoj něco na cenách BYD v Česku? Podle nás ne přímo. Ukrajinská změna je lokální daňová úprava, český trh funguje v jiném režimu. Za prvních pět měsíců 2026 se v Česku zaregistrovalo téměř 39 000 Škodovek, trhu dominují flotilové segmenty a klasické osobáky v čele s Octavií. Struktura poptávky je zásadně odlišná.
Zajímavější je srovnání žebříčků. Ukrajinská první desítka je téměř výhradně SUV: Duster, RAV4, Tucson, Prado, Kodiaq. Česká desítka míchá SUV s hatchbacky a liftbacky. Rozdíl vypovídá o infrastruktuře, kupní síle i o tom, co zákazník od auta reálně potřebuje.
Lekce z Kyjeva pro celý region
Ukrajinský případ ukazuje jednu věc s nečekanou ostrostí: cenová konkurenceschopnost dovážených elektromobilů stojí v mnoha zemích na daňových výjimkách, ne na výrobních nákladech. Stačilo zrušit jeden bod daňového kodexu a podíl bateriových elektromobilů na trhu spadl během čtvrt roku na třetinu. BYD přitom z trhu nezmizelo, v květnové pětici nejprodávanějších nových elektromobilů drží první dvě místa s modely Sea Lion 06 EV a Leopard 3. Značka se ale musí prosadit za plnou cenu, bez daňového polštáře.
Duster a RAV4 mezitím dokazují, že univerzální SUV se spalovacím nebo hybridním pohonem zůstává na válkou poznamenaném trhu nejbezpečnější sázkou. Jeden zákon, pět měsíců, úplně jiný žebříček.