Porsche investuje do bezpečnosti. Vyvíjí senzory pro jízdu v mlze

                   

Jízda v mlze je velmi riziková, jelikož se podstatně snižuje viditelnost a tím se zvyšuje riziko možné nehody. Tomu se chce postavit automobilka Porsche, které vyvíjí unikátní senzory pomáhající řidičům.

Kdo někdy jel v mlze, ten potvrdí, že to není nic příjemného. Výrazně se snižuje viditelnost a zapnuté mlhovky pomáhají spíše udržet auto ve správném pruhu, než že by pomáhaly k tomu, aby řidič viděl dále než pár metrů. I při přizpůsobení rychlosti může dojít k tomu, že se na vozovce objeví nečekaná překážka, která je důvodem kolize. Toto chce minimalizovat Porsche pomocí systému, který má řidičům pomoci právě při jízdě v mlze.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Investice do izraelského startupu TriEye

Porsche se rozhodlo, že nebude daný systém vyvíjet samo. Zvolilo sázku na jistotu, kterou má být izraelský startup TriEye. Právě v něm automobilka koupila menšinový podíl a tak se bude moci nepřímo podílet na vývoji unikátní kamery, která by měla zvýšit bezpečnost při špatných povětrnostních a světelných podmínkách. Jakmile bude zařízení vyladěno k dokonalosti, dojde k jeho využití ve vozech Porsche.

Krátkovlnná infračervená kamera

Izraelská společnost vyvíjí unikátní krátkovlnnou infračervenou kameru, která je unikátní svými malými rozměry, vysokým rozlišením a také velmi příznivou cenou v porovnání s aktuálními konkurenčními produkty. Také nelze opomenout její vlastnosti – tedy samotnou funkčnost, která má pomoci odhalit různé překážky, které vlivem povětrnostních podmínek nezvládne odhalit lidské oko. Kamera bude samozřejmě spolupracovat s řadou dalších bezpečnostních senzorů v autě. V budoucnu má být její využití spojeno také s autonomními vozy, což opět zlepší jejich vlastnosti související s bezpečností.

Peníze pomohou vývoji

Finance, které izraelská společnost dostala samozřejmě pomohou vývoji jejich zařízení. To je postaveno na základech nano-fotonického výzkumu, který probíhal více než deset let na hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V roce 2017 došlo k založení společnosti TriEye, jejímž cílem byl využít tento vývoj k výrobě zařízení, které by mělo pomoci moderním vozidlům právě ke zvýšení bezpečnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články