Alergie? Tyhle typy Vám pomohou správně se pečovat o Vaše auto a garáž

                   

Alergie není žádná legrace, to ví ostatně každý člověk, který jimi trpí. Některé odhady říkají, že v Čechách nějakou alergií trpí až 2,5 milionu lidí a jejich počet se za posledních pětadvacet let zdvojnásobil. Alergie může vypuknout v kterémkoliv věku a bohužel si nikdy nemůžeme být jisti, zda nás příznaky někdy přece jen nepostihnou.

Základní pravidla ví každý alergik sám – takže je-li alergický na pyly, rozhodně v době rozšíření “těch svých” nechodí do přírody. Nemá smysl vytvářet si kolem sebe sterilní prostředí, protože to naše tělo paradoxně oslabuje. Ale je určitě užitečné znát zásady, dají alergiím menší šanci. A u auta to platí dvojnásob. Vozidla jsou specifické prostředí, které může být s pyly či plísněmi hodně velký kamarád. Takže co na rýmu a kašel a uslzené oči, pokud nejsou z nastydnutí?

i

Základem by měl být pravidelný a důkladný úklid – jak auta, tak i garáže. 

  • V autě nenechávejte nic, co by udělalo radost plísním. Žádné krabičky od hamburgerů či hranolků, krabice od pizzy nebo kelímky s nedopitou limonádou. I malý zapomenutý hranolek nebo kousek pizzy jsou živnou půdou pro plísně, jejichž spóry se pak velmi rychle množí a znečišťují vzduch ve vozidle.
  • Pokud je vnějšek Vašeho auta pokryto pylem, je dobré s ním zajet do automatické myčky a vystoupit až když je ‚čistý vzduch‘.
  • Během pylového období je dobré zvážit, zda potřebujeme použít klimatizaci. Ta bohužel často může do vnitřku auta přinášet pyly. Doporučujeme pravidelně vyměňovat vzduchové filtry a ideálně mít oběh vzduchu nastavený na vnitřní koloběh.
  • Pokud můžete, zapněte klimatizace pár minut předtím, než do auta usednete. Je dobré mít na začátku otevřená okénka, aby se první nával horkého vzduchu s usazeninami dostal z auta ven a ne do našich plic.
  • Po pobytu v přírodě Pomůže dát bundy či jiné vnější části oblečení do kufru, ideálně do vzduchotěsného boxu či ziplock tašky, aby se pyly neusadily uvnitř auta
  • Látkové potahy a koberečky mohou snadno uchovávat drobná pylová zrnka. Pro koberečky tedy oporučujeme tedy raději volit ty gumové, které je jednodušší uchovávat čisté a zvažte investici do koženkových či kožených potahů.
  • Pozornost věnujeme i garáži – pravidelné větrání i úklid prospějí nejen nám, ale i jí (a i tady platí, co u auta – pokud necháme na poličce svačinu ze školní aktovky a pak se na ni zapomene, nemůžeme se divit, že radostí zezelená).

Samostatnou kapitolou je pak údržba klimatizace. Samozřejmě ji necháme čistit a servisovat tak, jak vyžaduje záruční i pozáruční servis. Jedině tak si můžeme být jistí, že děláme vše proto, abychom ochránili jak sebe, tak i své blízké. Důležitou součástí klimatizace je kabinový filtr – zjednodušeně řečeno harmonika, na níž se zachytávají všechny nečistoty. Není-li o něj pečováno, nečistoty zplesniví a vesele uvolňují spóry do prostředí auta. A nejde jen o pyly. Výzkumy ukázaly, že vzduch těsně nad silnicí je 6-10x špinavější než vzduch mimo silnici – a to všechno nám proudí přes klimatizaci přímo k nám do auta. Dobře udržovaný filtr, ať klasický anebo uhlíkový, pochytá 95 % nečistot. Nejen tedy pyly, ale i otěry z pneumatik a brzdového obložení, které víří nad silnicí. 

i

Zmiňované uhlíkové filtry, které jsou vyráběny z netkané textilie a obsahují aktivní uhlí. Na pohled vypadají téměř stejně jako filtry klasické, jsou však ještě účinnější a jsou schopny zachytit i jemnější částice, než klasický filtr.

Neméně podstatný je i výparník, na němž se zachycuje vzdušná vlhkost z auta (to je ta voda, kterou můžeme vidět odkapávat pod stojícím autem. Zůstává-li vlhký, i na něm se pak množí plísně, bakterie, houby, i roztoči. Na to však stačí jednoduchý trik – před dojetím klimatizaci vypněte a nechat proudit ventilací čistý vzduch. Ten tak vnitřnosti klimatizace dobře vysuší a významně přispěje k zamezení šíření plísní a dalších nežádoucích částic. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články