Alkohol tester nezvládl měření řidiče. Byl tak opilý, že sotva přežil

Test na alkohol
                   

Je možné být tak opilý, že přístroj na měření alkoholu v dechu nedokáže zvládnout měření? Ano, a dokázal to muž, který v Polsku řídil postarší Daewoo Lanos; byl tak opilý, že byl velmi blízko smrtelnému množství alkoholu v krvi.

Polská policie si všimla muže, který řídil vozidlo Daewoo Lanos, a při pokusu o zaparkování vozu dělal podivné manévry. Když dorazila silniční hlídka, 34letý řidič byl po vystoupení vozidla sotva na nohou. Na druhou stranu, během zkoušky na přítomnost alkoholu v dechu nedokázalo zařízení na své stupnici zobrazit výsledek. Dodatečné měření na centrále ukázalo výsledek 4,6 promile.

Řidič byl blízko otravě alkoholem

Stojí za zmínku, že smrtelná dávka je přibližně. 5 promile. Naštěstí zde nikdo nezemřel, ale zadrženému řidiči se asi na nějakou dobu zcela změní vnímání světa. Hrozí mu až 2 roky vězení.

i

Jak funguje přístroj na testování alkoholu v dechu?

Mnoho lidí si klade otázku, jak může testování alkoholu v dechu korelovat s množstvím alkoholu v krvi – zvláště pokud jste mezitím vypili hodně vody a dali si něco k jídlu. Testování alkoholu pomocí analyzátorů dechu je však vysoce přesné – funguje to takto:

Vypijete nějaký alkohol

Množství alkoholu, které pijete, je konstantní, jednotlivé proměnné však ovlivní rychlost jeho vstřebávání do těla.

i

Nastává absorpce

Alkohol je poměrně malá molekula a zůstává nezměněna (na rozdíl od větších bílkovin a sacharidů v potravinách, které jíme), protože se vstřebává do vaší krve prostřednictvím zažívacího traktu a tenkého střeva.

Alkohol koluje

Alkohol se pohybuje vaším tělem a ovlivňuje způsob, jakým jsou vysílány do vašeho mozku signály – což jsou vlastně účinky alkoholu, jak je známe.

Alkohol se dostává do plic

Když alkohol cirkulující v krvi dosáhne plic, dochází k jeho difuzi z krve, stejně jako oxid uhličitý. Pokud tedy máte alkohol v krvi, budete ho také vydechovat, což se projeví při testování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články