Aplikace Škody umí diagnostikovat vůz na základě zvuků, které vydává | AutoŽivě

Aplikace Škody umí diagnostikovat vůz na základě zvuků, které vydává

Ne, nejde o aprílový žertík ani o hudbu daleké budoucnosti. Mladoboleslavská automobilka vyvinula aplikaci, která posoudí stav vašeho vozu podle zvuků, které auto vydává. Princip je podobný tomu, který využívají aplikace na rozpoznávání hudby. Zvuk je z fyzikálního hlediska jen mechanické vlnění, a tak jej lze snadno zapsat do číselných vzorců, v nichž aplikace dokáže „číst“.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Škoda Sound Analyser

Aplikace se jmenuje Škoda Sound Analyser a vyvinula ji dceřiná technologická firma ŠKODA AUTO DigiLab s.r.o., která pod mladoboleslavskou automobilku spadá. Ta má kromě České republiky vývojová centra také v Indii, Číně a Izraeli, tedy zemích, kde mají technologické inovace zelenou.

Primárně pro profesionály

Sound Analyser je primárně určen profesionálům, z obchodu Google Play si ji však může zdarma stáhnout každý. V době psaní tohoto článku tak učinilo zhruba tisíc majitelů chytrých telefonů či tabletů s operačním systémem Android. Škoda sama aplikaci dodá zhruba 250 autoservisům a dealerům svých vozů ve 14 evropských zemích.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vysoká úspěšnost

Automobilka se chlubí tím, že její aplikace dosáhla v testech skvělých výsledků. Odhalila více než 90 % všech defektů, což znamená, že toto zdánlivě jednoduché řešení se může skutečně ukázat jako užitečné, protože zkracuje čas potřebný k diagnostice problému a usnadňuje práci technikům v autoservisech.

Aplikace má pochopitelně potíže u poruch, které se zvukově neprojevují. Ty se týkají například světel či elektrických okruhů a elektroniky obecně. Na odhalení těchto poruch však mohou technici využít stávající diagnostické nástroje, zatímco Sound Analyser může sloužit jako primární indikátor poruch motoru, vstřikování, prokluzující spojky a dalších defektů této kategorie. O tom, zda bude aplikaci skutečně možné využívat ve velkém, rozhodne zpětná vazba autoservisů, které ji dostanou přímo od Škody.

79 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (77%) 86 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce
Události247.cz
Svět nemá dost lipidů na výrobu vakcín
VědaŽivě.cz
Prodloužit životnost baterie telefonu není složité. Rozhodující je způsob nabíjení
adbz.cz
Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů