Armádní vůz Sherp – ruská mašina, která před ničím neustoupí

                   

Přes spáleniště, přes krvavé řeky

Jedním z takových výtvorů je terénní vůz Sherp. V bažinách si rochní podobně jako pohádkový zlobr Shrek a cestu z nich si najde spolehlivěji než legendární Král Šumavy. Koneckonců pro pobyt v tomto nevlídném prostředí byl přímo stvořen: dieselový japonský, vodou chlazený čtyřválec Kubota-V1505-t o objemu 1,5 litru a výkonu 44 koňských sil spolu se speciálními 63palcovými koly jej vyhrabou z každé šlamastiky. Ve standardní výbavě vozu, jehož základní cena začíná přibližně na 2 100 000 Kč, je mj. i zesílená pětistupňová manuální převodovka a ruční brzda.

Dalším trumfem tohoto bahnomila je jeho překvapivě nízká váha (pouhé 1,3 tuny), za niž vděčí lehké hliníkové karoserii a pozinkovanému rámu. Rozměry (délka 3400 mm, šířka 2520 mm a výška 2300 mm) v kombinaci s masivními pneumatikami mu poskytují další výhodu v podobě velkých nájezdových úhlů.

Ještě se na chvíli zastavme u obřích pneumatik, z nichž každá váží 85 kilogramů. Disponují samodofukovacím systémem a pracují s nízkým tlakem vzduchu, což má za výsledek jejich větší kontaktní plocha s povrchem. Nejenže dokážou zdolat překážky vyšší než 70 centimetrů, umí si samozřejmě poradit si s blátem, pískem či sněhem, ale divte se nebo ne, jako doma se cítí i na zamrzlém jezeře nebo ve vodě.

Skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán…

Jedinečná schopnost stroje inspirovaného sovětskými monstry z dob studené války dostat se v podstatě kamkoli (a také se odtud vyhrabat zpět) z něj dělá dokonalé vozidlo, byť o komfortní jízdě uvnitř dvoumístné kabiny rozhodně hovořit nelze.

Přestože rychlost tohoto vozu (dá-li se toto monstrum za vůz ještě považovat) je „závratných“ 45 kilometrů za hodinu, své uplatnění v budoucnosti jistě najde. Věčně zmrzlá půda na Sibiři (permafrost) začíná tát, dochází k nepředvídatelným změnám v místní krajině, celé stovky kilometrů komunikací se hroutí, propadají a jsou pohlceny bahnem.

A jak v takových situacích obstojí právě ruský Sherp? To chtěli zjistit lidé z YouTube kanálu „ostacruiser“, a proto se vypravili do Texasu, aby s přáteli našli jeho limity.

Majitel vozu se pokusil s ním projet přes hlubokou, neprostupnou bažinu, která je součástí adrenalinové terénní stezky. Řídké bahno však zastavilo Sherpa v jeho cestě, a tudíž bylo v nepřehledné situaci potřeba terénnímu vozu pomoci s použitím navijáku. Ostatně lépe si nevedli ani jeho předchůdci, majitelé menších čtyřkolek. Řidič Sherpa musel po dlouhotrvající bitvě přiznat, že v hlubokém texaském bahně ruská Godzilla našla sobě rovného soupeře.

Průběh celého souboje můžete shlédnout v přiloženém videu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články