Toto auto ze 70. let mělo neuvěřitelný bezpečnostní prvek. Uhodnete jaký?

                   

Obecně platí, že když se zamyslíme nad bezpečností automobilů, většinou se vyvíjejí způsoby, jak srážce s chodcem zamezit. Pravdou ale je, že život není dokonalý a někdy jsou chudáci lidé sraženi autem. Pokud přijmete fakt, že k tomu zkrátka dochází, můžete se pokusit o to, aby se pro chodce zmírnily následky takové srážky. Výsledek pak může vypadat třeba jako toto experimentální výzkumné vozidlo Austin 1300 SRV5.

Téměř každý významný výrobce automobilů vyvíjel v 70. letech experimentální bezpečnostní vozidla, ale toto auto, založené na modelu Austin 1300, je jedním z nejsilněji zaměřených na velmi specifický problém – bourání do lidí.

K dosažení svého cíle má SRV5 dvě velmi pozoruhodné inovace, jednu mnohem zřetelnější než druhou. První z nich je dramaticky a dosti podivně klesající příď automobilu, která byla navržena tak, aby zasáhla nešťastné chodce do nohou, a poslala je tak na svažující se kapotu auta. Ta by ale sraženého chodce ihned opět poslala na zem a nakonec by byl nešťastník přejetý.

Pokud se ale podíváte pečlivě, můžete kolem přední hrany kapoty vidět cosi, co vypadá jako molitanový lem; ovšem účelem tohoto prvku není jen tlumení nárazu vozu do kolen, ale je to také jakýsi rám, který se při nárazu zvedne a má sraženého chodce zadržet na kapotě auta. Konečný výsledek by tedy vypadal nějak takto:

Pokud by vývoj pokračoval, pravděpodobně by další verze obsahovala také zařízení, která by sraženému chodci podala něco na čtení, aby se při jízdě na kapotě nenudil, a možná i nějaký nápoj. Vlastně by řidič auta s tímto systémem dokonce ani nemusel například u přechodu pro chodce zastavovat. Člověk nabraný na kapotu by jednoduše zaklepal na čelní sklo a posunky řidičovi vysvětlil, kde chce vysadit. Škoda, že se toto bezpečnostní zařízení neujalo, mohlo naprosto změnit zážitek z autostopu. Asi jste si také povšimli, že auto nemá přední světlomety. Měly přijít na střechu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem