Co dělat, když nejde auto nastartovat? Poradíme Vám

                   

Možná jste už slyšeli někoho vyprávět o situaci, kdy motor z ničeho nic odmítal naskočit, a on zůstal stát uprostřed ničeho. Rozhodně se nejedná o nic příjemného, ale je dobré zachovat chladnou hlavu a pokusit se problém vyřešit. V následující řádcích se společně pokusíme odhalit nejčastější příčiny a vyřešit je na místě bez přivolání pomoci.

Zachovejte chladnou hlavu

Rada, která sice může mnoha lidem připadat zbytečná, ale v krizové situaci se hodí, řešit věci s rozvahou a zdravým rozumem. Když motor nestartuje, nepropadejte hne panice, zhluboka se nadechněte a uvědomte si, že nemuselo hned zdechnout celé auto. V mnoha případech totiž zvládnete závadu vyřešit úplně sami, a ani vám to nezabere moc času.

Zaposlouchejte se do zvuku motoru

Pokud už máte auto delší dobu, dokážete podle jeho zvuků snadno odhadnout, kde je problém. Pokud nejste zběhlý nebo si teprve zvykáte na nové auto, budete jenom poslouchat o něco déle. Problém bývá nejčastěji se startérem, prázdnou nádrží nebo špatnou baterií, jindy může být zase takříkajíc přechlastané.

Ano, za neúspěšnými pokusy o nastartování se někdy skrývá prázdná nádrž …naprostá banalita, kterou snadno vyřešíte – přesto dokáže mnohé pěkně potrápit. O něco horší je vada ve startéru, kde to obvykle odnese cívka. Ta má za úkol zasunout pastorek do setrvačníku, díky čemuž naskočí motor. Jako první pomoc zkuste na cívku poklepat (někdy pouze nedoléhá), a případně si přivolat na pomoc druhého, který bude zároveň startovat. Samotný díl je sice poměrně levný, ale na místě ho nejspíš nevyměníte.

Se startérem může být samozřejmě problémů mnohem více …třeba, když motor naskočí jenom krátce, pohasínají světla i kontrolky na palubní desce, bude třeba zkontrolovat elektroinstalaci.

Zkontrolujte, jestli není vybitá baterie

Další obvyklou příčinu představuje vybitá baterie, kterou můžete bez problémů nahodit během několika minut. Stačí, aby vám někdo dal přes startovací kabely „trochu šťávy“ z té své, a můžete startovat. Není-li zrovna v okolí nikdo, kdo vám může pomoct, podívejte se na další způsoby, jak auto s mrtvou baterií nastartovat i bez kabelů. Během jízdy se potom baterie dobíjí, takže ji nemusíte okamžitě měnit.

Zůstaňme u baterie…

Pokud jste vůz prohlédli a vyloučili problém s prázdnou nádrží, vraťme se ještě jednou k baterii. Když motor naskočí jenom krátce či pohasínají světla a kontrolky na palubní desce, bude třeba zkontrolovat elektroinstalaci.

  • Důkladně očistěte místo kolem baterie a přívodní kabel k cívce startéru
  • S ohledem na bezpečnost očistěte zoxidovaní nebo jinak zašlé svorky
  • Z důvodu prevence svorky dotáhněte

Jestliže vám motor ani přesto nenaskočí, zavolejte asistenční službu nebo do servisu. Zkušený automechanik přijede s výbavou, a mnohdy je schopný zprovoznit auto na místě. V případě, že by byl problém hlubšího charakteru, odtáhnou vás do servisu, kde mu přijdou na kloub.

Mohlo by Vás zajímat: Jak nastartovat s vybitou baterií i bez kabelů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články