Jezdíte na rezervu? U těchto aut to může být problém

                   

Obecně vzato se kontrolka rezervy rozsvítí ve chvíli, kdy je v nádrži evidentně málo benzínu / nafty, a bude vhodné dotankovat. Ale někteří řidiči kontrolku ignorují a jezdí do chvíle, než se ručička úplně zasekne na minimu. Pravda, některým autům to nevadí, zejména těm starším jako je Škoda Felicia nebo VW Golf – spousta novějších aut může mít každopádně s jízdou na rezervu problém. Zjistili jsme, u kterých automobilů není dobré jízdu na rezervu pokoušet.

Kia Soul a Optima: Sotva dojedete domů

Jakmile se rozsvítí rezerva, máte pouze 48km, abyste zajeli na benzínovou pumpu. Nejkratší dojezd mají Kia Soul a Optima od stejnojmenné značky. Dojezd bude samozřejmě záviset na stylu jízdy a terénu, v němž se pohybujete, takže pokud zrovna zdoláváte kopce nebo projíždíte roztahaným městem, může to být mnohem méně.

BMW X5 a Volkswagen Tiguan

SUV má spoustu výhod, zejména skvělé jízdní vlastnosti a tah 4×4; jenomže s sebou nese i řadu úskalí. Tím největším je spotřeba, kvůli níž ujedete na rezervu s vozy BMW X5 a Volkswagen Tiguan pouze 56km, jenom o trochu více než s výše zmíněnými Kiami. Standardně to sice na dojetí k čerpací stanici stačí, ale na stylu jízdy bude v tomto případě záležet dvojnásob, protože je spotřeba SUV sama o sobě mnohem vyšší než u „běžných“ aut.

Hyundai Santa Fe a i30

Jedny z populárních modelů od Hyundai byly představeny v novějších verzích, nicméně dojezd na rezervu nabídnou pouze 64 – 66km. K čerpací stanici bez problémů dojedete, ale na delší výjezdy to není.

Mercedes-Benz třídy S, E, C a GLE

U luxusních vozů se dá vyšší spotřeba očekávat, proto není menší dojezd Mercedesů třídy S, E, C a GLE na rezervu až takovým překvapením. Silné motory prostě hodně žerou, takže s auty ujedete 61 – 72km, poté budou úplně na suchu.

BMW řady 3, 5, 7

Dojezd nad 70km už není tak špatný, nicméně jsou auta, která zvládnou i dvojnásobek. Standardně mají modely BMW řady 3, 5 a 7 dojezd 71 – 74km, a u vybraných modelů bude hodně záležet na stylu jízdy. Novější modely mají třílitrové až 4.3l motory s výkonem až 300kW, což je brutální síla, kterou je potřeba živit.

Volkswagen Golf a Passat

Jedno z nejúspěšnějších aut historie jménem VW Golf bylo nedávno představeno v 7. generaci, a napříč všemi generacemi nabízí dojezd 71 – 78km. V případě Golfu bude celkem jednoduché udržet klidný styl jízdy, ačkoliv u Passatu snadno sešlápnete pedál víc, než je třeba.

Ford Mondeo, Focus, Mustang a Edge

Opravdu velké rozpětí mají modely Mondeo, Focus, Mustang a Edge od výrobce Ford. U všech je udáván dojezd na rezervu 56 – 129km, což je dost nepřesné. Klasicky závisí dojezd na stylu jízdy i terénu, v němž se pohybujete, a samozřejmě na motorizaci. V závislosti na ní bude v nádrží zbývat 2,8 – 4,25 litrů paliva, což samo o sobě moc není.

Dojezd na rezervu rozhodně není směrodatný při výběru auta, ale je to zajímavost, která vás může potkat kdykoliv během cesty. Pokud nenatankujete v dohledné době od rozsvícení kontrolky, můžete silně poškodit motor (k nejhoršímu může dojít v případě automatické převodovky). Pokud byste chtěli naopak co největší dojezd na rezervu, poohlédněte se po vozech Mazda CX-5 (108 – 146) nebo Subaru Forester (100 – 149).

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články