Auto ztratilo výkon a motor netáhne aneb kam se nám poděli koně a co s tím

Existuje mnoho důvodů, proč vám motor nenaskakuje, a přinášíme několik návrhů, jak některé příčiny eliminovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dosedli jste jako obvykle, položili ruce na volant, šlápli na pedál a nic? Někdy může jít o triviální skutečnost, že něco brání pedálu v sešlápnutí, ale pokud jste všechno narovnali, odstranili překážky a motor stejně nenasakuje, je načase podívat se, kde jinde může být zakopaný pes. Příčin může být více od složitých po zcela triviální, takže přinášíme několik tipů na rychlou diagnostiku, díky které nejspíš nebudete potřebovat ani servis.

Máte toho na palubě moc nebo nemáte šťávu

Jedním z častých problémů zhoršení dynamiky motoru může být jednoduše přetížení vozidla. Pokud je vás uvnitř pět, na střeše máte pohovku a nemůžete pořádně dovřít kufr, je docela zřetelné, že tenhle vůz se už moc nepohne. Přetížená jízda je nejen značně nepohodlná, ale také nebezpečná kvůli nižší kontrole a pomalosti. Navíc cokoli nepřipoutané má svoji vlastní setrvačnost a i taková násada od smetáku může snadno prorazit čelní sklo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším častým důvodem je elementární absence paliva, takže motor možná trochu štěkne, ale to je tak všechno. Případně máte nevhodný benzín s nízkým oktanovým číslem a v tomto případě je řešení jednoduché – dostat se k nejbližší pumpě a napojit nádrž po okraj něčím opravdu kvalitním. Může se ovšem jednat i o poruchu samotného motoru, například nedostatek tlaku kvůli ucpanému přívodu z nádrže to motoru.

Počasí a přírodní podmínky

V dešti a dalších podmínkách se mění atmosférické okolnosti a napětí v samotném prostředí silně roste, takže komplikace s vozem mohou nastat častěji. Můžete sice nastartovat, ale i auto s normálně slušným výkonem se vám bude plazit a přitom nebude nikde nic porouchané. Navíc čím výše jste, tím jsou tyto okolnosti drastičtější, důvodem je nižší naplnění válců díky nižší hustotě vzduchu, zhruba za každých 1000 metrů nad mořem klesají výkony asi o 10 %.

iZdroj fotografie: Pixabay

Moderní motory s těmito okolnostmi počítají a v horách se jim díky turboposilovačů daří lépe, protože systém spoléhá na zásoby přebytečné síly a široký točivý moment, ovšem i tak můžete pocítit, že to není to samé co na rovině nebo někde v nížinách. Z toho je vidět, že se můžeme snažit přírodu obejít nejrůznějšími způsoby, jenže její zákony prostě nezrušíme a neohneme. A na sebelepší vůz má neustále vliv fyzika jak součástek, tak okolí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články