Automatická převodovka přináší pohodlí, ale i vyšší spotřebu a pomalé řazení

                   

Automatická převodovka je pro mnoho lidí jasná volba z důvodu, že jízda takovým vozem je maximálně pohodlná. Není třeba řadit, jelikož o to se stará automat. Nutno však říci, že automatická převodovka může přinášet i určité problémy. O jaké se jedná?

Vyšší spotřeba

Prvním problémem je vyšší spotřeba. Nutno říci, že ta se u řady automatů skutečně objevuje, ale roli má vždy konkrétní vůz. Někde jsou rozdíly skutečně minimální, ale jsou i situace, kdy může spotřeba vzrůst klidně i o litr.

Pomalejší řazení

U některých automatických převodovek se může objevit problém s tím, že řazení nemusí být tak rychlé, jako v případě kdy řadíme manuálně. Pro mnoho lidí tak je řazení automatické převodovky zbytečně opožděné, což jim nemusí příliš vyhovovat.

Výměny kapalin

U nových automatických převodovek se využívá speciálních kapalin, které pochopitelně potřebují jak určitou péči a kontrolu, tak i možnou výměnu. Jedině tak může automatická převodovka správně fungovat. To se negativně podepisuje na nutnosti finanční, ale i časové náročnosti samotného servisu.

Možné přehřívání

Pokud dlouho stojíte a nezařadíte neutrál, ale máte stále zařazený rychlostní stupeň D, tak to může vést u některých automatických převodovek k přehřívání. Co je s tím spojeno nemusíme připomínat. Zvyšuje se tak riziko možného poškození, tedy riziko toho, že bude mít automatická převodovka podstatně nižší životnost, než má.

Problémy s diagnostikou

Pokud se u automatu vyskytne problém, nemusí být  pro servis jednoduché ho poznat a diagnostikovat. U manuálu je to přece jenom jednodušší, než v tomto případě. I to je dobré mít na paměti, pokud o tomto řešení uvažujete.

Náročnost oprav

S diagnostikou souvisí také druhá věc, kterou je celková náročnost oprav. Ty jsou nejenom komplikovanější z mechanického hlediska, ale jsou komplikovanější také z hlediska časového a tak i finančního. I tuto věc tak můžeme řadit mezi možná negativa.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články