Automatické sněhové řetězy: Vynález z Čech, který se aktuálně hodí na všech silnicích!

                   

Netradiční zimní řetězy, které plní svou funkci

Čeští vynálezci připravili pro světlo světa mnoho kvalitních a užitečných vynálezů. A ten, který potřebujeme při aktuálním počasí všichni, je k nezaplacení!

Vynález vznikl úplnou náhodou, kdy inženýr Petr Gross musel v podobném zimním počasí, jako máme za okny dnes, při dešti, na své auto montovat klasické kovové sněhové řetězy, aby zdolal nesjízdnou komunikaci. A k tomu všemu byl oblečen do formálního obleku s bílou košilí a kravatou. Tato skutečnost mu ale naštěstí vnuknula bizardní nápad! Navrhnout netradiční sněhové řetězy, které poslouží stejně tak, které používáme všichni.

Řetězy trochu jinak

Sněhové řetězy Petra Grosse nemají s těmi klasickými nic moc společného, co se tvaru a vzhledu týče. Potřebnou trakci pro zdolání nesjízdného terénu ale zajistí. A vůbec nevadí, že trochu jiným způsobem!

Zařízení v podobě moderních sněhových řetězů se nasadí na kolo přes malou poklici, která je v zimním období permanentně připnutá na disky kol. V tomto jednoduchém procesu tkví instalace moderních řetězů.

Čelisti s protiskluzovými hřeby obejmou pneumatiku za jízdy a to pouhým stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači. Vysunout se dají protiskluzové čelisti kdykoliv je potřeba. Prvotní nasazení nových řetězů zabere jen několik vteřin.

K dispozici jsou pro běžně používané rozměry pneumatik

Nové sněhové řetězy je možné použít pro všechny běžně používané pneumatiky o velikosti patnáct až osmnáct palců. Řetězy nás vyjdou na téměř 12 tisíc korun za dva kusy, Gross ale vysokou pořizovací cenu ospravedlňuje slovy, že nás sada vyjde méně, než oprava nabouraného vozu.

Vynález je patentovaný ve většině evropských zemí a je homologovaný pro použití na českých silnicích. Gross chce zajistit homologaci do USA a Kanady, kam chce také směřovat prodej.

Zdroj fotografií: irozhlas.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články