Platit daň z autorádia „zapomíná“ mnoho Čechů. Doufají, že se nic nestane, ale teď na ně číhá tučná pokuta

Neplacení koncesionářských poplatků za autorádia umístěná v automobilech může vést k citelným pokutám a sankcím. Přinášíme návod, jak se jim vyhnout a mít vše v pořádku

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ne, opravdu vás nechceme strašit tím, že by se policista při kontrole strkal hlavu dovnitř a kontroloval, jestli vaše audio ve voze přehrává oblíbený playlist z vašich mp3, nebo k vaším uším doléhá zpravodajství veřejnoprávního rozhlasu. Ono to je totiž úplně jedno. Auto bez rádia snad ani neexistuje a jen jeho přítomnost ve voze je důvodem k placení koncesionářských poplatků. Jak je to s jejich výší a povinnostmi pro jednotlivé skupiny řidičů popisuje právě tento článek.

Rodiny a fyzické osoby – nepodnikatelé

Zdaleka nejjednodušší to mají rodiny a fyzické osoby – nepodnikatelé. Platí jeden poplatek ve výši 45 korun měsíčně za všechna rádia, která v domácnosti mají, a tedy i autorádio v rodinném autě. Platit můžete jak prostřednictvím SIPO, pak se stačí s placením nahlásit na jakoukoli poštu a platit budete měsíčně, tak i bankovním převodem. U převodu si lze vybrat za budete platit měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo jednou ročně. Splatnost je ve všech případech nejpozději 15. den zvoleného období.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fyzické osoby podnikatelé

Podnikatelé mají ze zákona povinnost hradit 45 Kč měsíčně za KAŽDÝ rozhlasový přijímač. A tedy i ten, který mají v autě. Jinými slovy, pokud auto používáte na podnikání a nemáte již nikde jinde (v provozovně, v kanceláři apod.) žádný jiný přijímač, bude tento v automobilu právě ten, za který budete muset platit. A pozor: placení za rozhlasové přijímače v autě vás nezbavuje placení za ten, který máte umístěný doma. Jinými slovy, pokud jako hlava rodiny přes den podnikáte, máte v kanceláři například malou hifi-věž a v autě běžné autorádio. Doma rádio v kuchyni + u dětí v pokoji, platíte celkem za tři přijímače, doma 1x a v podnikání 2x, celkem tedy 3x 45 Kč měsíčně.

Právnické osoby

Právnické osoby platí koncesionářské poplatky za rozhlasové přijímače podobně jako podnikající fyzické osoby. Pokud se tedy k placení přihlásí firma, mající 10 kanceláří, v každé rozhlasový přijímač a 5 vozidel plus jedno „rádio“ na recepci, zaplatí celkem za 16 přijímačů v celé firmě. A tedy 16x 45 Kč měsíčně, případně kvartálně nebo ročně. Pro firmy, stejně jako OSVČ je koncesionářský poplatek daňově uznatelným nákladem. Který mohou následně promítnout do daňového přiznání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontroly a postihy a sankce

Český rozhlas má ze zákona právo, pokud rozhlasový přijímač nepřihlásíte, případně ho přihlásíte pozdě nebo ho neoprávněně odhlásíte předepsat vám přirážku 5 000 korun za každý takovýto přijímač. To zejména u firem, které vybavují kanceláře malými „rádii“ může znamenat zásah do rozpočtu. A často to může i převýšit cenu oněch přístrojů. Je možná tedy prozíravější, pokud jste s placením ještě nezačali, zredukovat počet přijímačů na rozumnou míru, za kterou budete ochotni odvádět koncesionářský poplatek. Tyto pak nahlásit Českému rozhlasu a začít platit a komunikovat stavy přijímačů na reálném základě, aby vás případná kontrola nepřišla zbytečně draho.

Kdo je od platby osvobozen?

Od platby jsou osvobozeni provozovatelé rozhlasového vysílání ze zákona, školy a školská zařízení a zastupitelské úřady. Což jsou subjekty, které se nás motoristů a autorádií umístěných v automobilech nijak netýkají. Jinými slovy, nezbývá nám než posoudit, do jaké kategorie spadá autorádio, které posloucháme na svých cestách a podle toho jej přihlásit na Český rozhlas. A začít za něj platit, pokud jsme tomu tak ještě neučinili. Je to nepopulární, chápeme, nicméně 45 Kč je cena jedné malé svačiny (často ani to ne) a za ten klid to možná stojí. Následné sankce bývají citelně dražší, jak už to zkrátka u všech daní a poplatků bývá. Co naděláme.

Co si myslíte o placení poplatků za rozhlas a televizi obecně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu