Rozetření aviváže na čelní sklo auta: Udrží ho dlouhodobě čisté a funguje jako tekuté stěrače

Může přípravek pro svěžejší a měkčí prádlo pomáhat i v garáži? Podle všeho může, sklo je zbaveno nežádoucího problému.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Problémem, který může trápit řadu motoristů, je nedostatečná čistota čelního skla a ulpívání vody v zorném poli řidiče. Typicky jde o situace, když sněží a taje sníh nebo když prší. Na skle zůstává voda a neodtéká dostatečně rychle. Řešení existuje v ošetření skla speciální chemií, anebo také v tom, co najde každý řidič doma. Právě aviváž zařídí, že sklo zůstane dlouhodobě „křišťálové“ čisté a zároveň funguje jako tekuté stěrače.

Co je doma, to se počítá. A je to levnější než drahá chemie

Pokud čelní sklo není dokonale čisté, může se stát, že se na něm bude vlhkost, respektive voda, zadržovat. Stěrače obvykle nepomohou. Internetový koumák a youtuber Smart Fox přišel s nápadem, jak problém vyřešit, tedy jak se nežádoucí vody na čelním skle zbavit. Věc je jednoduchá, stačí sáhnout po správném prostředku, který má doma asi každý – po aviváži na prádlo.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Video, které postup zobrazuje, není v češtině. Pro ty, kdo nevládnou cizím jazykem, se hodí zapnout titulky, ale věc se dá snadno pochopit i bez nich, pouze sledováním videa. Motorista začíná tím, že demonstruje, jak se voda drží na skle. Pak začne aplikovat aviváž. Když už, tak bychom asi doporučili předtím sklo řádně umýt, zbavit všeho prachu a nečistot, aby nedošlo při nanášení aviváže k poškrábání.

Nic, co by nezvládl průměrně šikovný řidič a kutil

V prvním kroku je třeba nalít trochu aviváže na hadřík a pečlivě tekutinu rozetřít po celém čelním skle. Podle Smart Foxe je pak důležité počkat, aby se aviváž vstřebala. Zde je otázkou, zda se může aviváž skutečně vstřebat do skla, s tím by jeden mohl polemizovat. Spíše asi dojde k mírnému zaschnutí, z tekutiny vznikne ve slabé vrstvě jakási pasta.

Roztírá se snadněji než tekutina. Což je další krok, který by měl řidič udělat. Že je sklo dokonale ošetřené, by měl indikovat lesk, které předtím nebyl patrný. A tím je hotovo, proces je u konce. Stačí vzít hadici s vodou a ověřit si, že fígl funguje podle očekávání. Podle instruktážního videa pak i značný proud vody stříkající na čelní sklo okamžitě mizí a odtéká. 

Jak ošetřujete sklo vy?

Zdroj: Smart Fox
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Ukrajina by měla dostat téměř nesestřelitelné střely Taurus s dosahem 500 km,“ myslí si německý plukovník ve výslužbě R. Kiesewetter
Události247.cz
Události247.cz
Tropické teploty budou čím dál častější. Ovlivní to úrodu i život lidí, varují odborníci
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům