Blíží se zima, nejnebezpečnější roční období pro motoristy

                   

Zkušení motoristé vědí, že v zimě se riziko nehody či dalších nepříjemností za volantem mnohonásobně zvyšuje. Samozřejmě hodně záleží na tom, jaký pohon má vaše auto: pohon předních, zadních nebo všech čtyř kol, případně zda jezdíte autem s benzinovým či naftovým motorem. Ale existují situace, ve kterých vám bude ouvej, ať už máte jakýkoli vůz.

Jak dobře znáte své auto?

V zimě se kritické situace vyskytují mnohem častěji, takže je důležité vědět, jak se bude vaše auto chovat, když k nim dojde. To si můžete nejsnáze vyzkoušet na závodní dráze nebo při školení s instruktorem či ve škole smyku. Tady si můžete a vlastní kůži zažít, jaké to je, když auto ztratí ovladatelnost. A budete také moci otestovat své reakce, zapracovat na svých reflexech a naučit se postupy pro zvládání nebezpečných situací.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Šetřete s rozumem

Kvalitní zimní výbava může být tím, co vám zachrání život. Při přípravách na zimní sezonu byste rozhodně neměli šetřit na pneumatikách. Sjeté nebo nekvalitní gumy jsou sice často výrazně levnější, ale za riziko vám nestojí. Také kvalitní stěrače v zimě oceníte. Když nesáhnete po nejlevnějším modelu, ušetříte hlavně své nervy.

Myslete na druhé řidiče

Sváteční řidiči obvykle v zimě nejezdí, ale tohle pravidlo má hned dvě nebezpečné výjimky – konec prosince a jarní prázdniny. V období mezi Vánocemi a Novým rokem můžete na silnicích potkat rodinky jedoucí na návštěvu prarodičů, ale také důchodce, kteří po půlroce vytáhnou auto z garáže a vydají se za mladšími příbuznými.

V období jarních prázdnin se pak v menší míře opakuje situace letních dovolených. V létě sice bývá výletníků mnohem více, ale v zimních měsících je většinu dne tma nebo šero, podmínky na silnicích obvykle neumožňují plynulou jízdu, a spousta osobních vozů má navíc zavazadla doslova všude, takže jejich řidiči nemohou používat zpětné zrcátko na čelním skle. Není proto překvapením, že během jarních prázdnin dopravních nehod výrazně přibývá.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Pozor na chodce

Většina zimního oblečení už dnes má výrazné reflexní prvky, ale zejména na vesnicích se stále ještě spousta chodců pohybuje v tmavých a nevýrazných bundách či kabátech. V zimním období roste počet srážek aut s chodci, a i když je často na vině chování chodce, potíže jdou i za řidičem. Mějte na paměti, že chodci se mohou nečekaně objevit v každé zalidněné oblasti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články