Bojujeme proti rzi. Chybou může být i špatné garážování auta

                   

Rez, nebo chcete-li koroze je něco, co na svém autě rozhodně vídat nechceme. Je řada rizikových míst, kde když se začne objevovat, můžeme to vnímat jako velký problém. Hlavně z toho důvodu, že se bude postupně o rozlézat dále, což znamená nutnost budoucí opravy. Jinak riskujeme, že s tímto problémem neprojdeme na STK.

Pokud se rez objeví, existuje několik metod, jak si s ní poradit. Drobné výskyty se dají celkem snadno opravit, ty větší už jsou na opravy komplikovanější a téměř kompletně prorezlé díly vozu je třeba vyměnit celé. Než přemýšlet nad tím, jak provést danou opravu, je lepší vědět jak zajistit, aby vaše auto nezrezlo vůbec. Podívejme se společně na několik metod, jak tomu zabránit, nebo jak to alespoň efektivně oddálit.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Koupě správného auta

První možnost, jak se u auta vyhnout korozi, je koupit to správné. Ano, i to může být cesta jak mít jistotu, že se se rzí na svém voze trápit nebudete. Není nic neobvyklého, že jsou auta, která mají ochranu proti korozi horší, a jsou auta, která mají ochranu proti korozi na vysoké úrovni. Tento krok se samozřejmě týká koupě ojetin, popřípadě nového vozu, jehož generace je už pár let na trhu a tak se dá zjistit, zda s korozí má nebo nemá problémy. Pokud kupujete úplnou novinku, je třeba počítat s tím, že to může být sázka do loterie. Na druhou stranu současné moderní vozy mají celkem ucházející ochranu a tak se není třeba bát toho, že auto za pár let zrezne.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Používání vosku

Většina lidí se o auto nijak výrazně nestará, což může být z pohledu výskytu koroze velká chyba. Základem je nejenom mytí, ale také nanesení vosku. Mnoho lidí si myslí. Že vosk se používá jenom proto, aby auto chránil před nečistotami a ty mohly jít následně snadněji dolů. To je ale jenom jeden jeho klad. Tím druhým je to, že auto dokáže doslova zakonzervovat a to je tak chráněno proti vlhkosti, proti nečistotám, nebo v zimě proti soli. Nic z toho se přímo nedostane ke karoserii a tak je riziko výskytu koroze sníženo na minimum.

Opravy škrábanců

Máte na své karoserii hlubší škrábanec, který projel skrz lak až na kov? Pokud ano, neodkládejte jeho opravu. Pamatujte, že právě toto je to rizikové místo, kde se koroze objeví nejdříve, jelikož zde chybí ochranná vrstva laku. Díky různým sadám na opravu se dá vše zvládnout i v domácích podmínkách.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pravidelné mytí

Péče o auto je v případě snahy vyhnout se korozi základ. Proto by mělo být samozřejmostí také pravidelné mytí. Řada lidí si myslí, že vznik koroze může podnítit jenom zimní období, kdy na karoserii auta zůstává sůl. Tak tomu ale není, protože na výskyt rzi může mít klidně vliv také výskyt mnoha nečistot. A čím více jich bude a čím déle na vašem autě budou, tím je pravděpodobnější, že vám auto začne postupně reznout. Proto pravidelné mytí nepodceňujte. Ať už ruční, nebo na klasické myčce, či na myčce bezkontaktní.

Minimalizace jízd v rizikových podmínkách

I malé dítě ví, že nejhorší pro vznik koroze je kombinace vlhka a soli. Tedy přesně to, co je běžné pro zimní období. Vlhko, sníh a do toho sůl, kterou na vozovky sypou silničáři. Kdo v tomto období nemusí vyjíždět se svým vozem, ať nejezdí. Kdo naopak vyjet musí, měl by myslet na to, že rychlý oplach auta po příjezdu, aby z něho dostal sůl a nečistoty, je na místě.

Správné garážování

Na jednu stranu může parkování auta v garáži eliminovat výskyt koroze, ale na stranu druhou ji může dokonce i podnítit. Roli hraje to, jakou garáž máte. Ta by měla být suchá, pravidelně větraná. Pokud se z garáže stane hermeticky uzavřené místo plné vlhkosti, tak to pro vaše auto může být dokonce horší, než pokud byste ho parkovali venku, před domem. Toto si mnoho lidí neuvědomuje a svému vozu v tomto směru spíše škodí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články