Nový model od Toyoty je sen českých chalupářů. Už na něj stojí fronty, za ty peníze se lepší auto nedá sehnat

Najít na místě sedadel řidiče a spolujezdce něco, co vypadá jako z rekvizitárny Star Treku možná mnohé překvapí. A v případě Tacomy to není zdaleka jediné překvapení.

i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií
                   

Kdyby bylo podobné sedadlo ve velínu kosmické lodi z nějakého kultovní sci-fi ságy, nemrknul bych ani okem. Samozřejmě, vypadá na to. Podobně by mne asi nezarazilo, kdybych jej viděl v kokpitu moderní stíhačky a ty dva „písty“ vzadu by byly součástí vystřelovacího systému. Ale že si přesně takové sedadlo najdete v zásadě zcela konvenčním pick-upu, který bude v reálu vozit pletivo k ohradě nebo pytle s cementem, to mne popravdě překvapilo. Pojďme se na to společně podívat.

Klasické motory i hybridy. Zkrátka Toyota

Nová Toyota Tacoma bude standardně dodávána s přeplňovaným motorem o objemu 2,4 litru, který produkuje až 278 koní a točivý moment 430 Nm. K dispozici je také volitelný hybrid i-Force Max, podobný hybridnímu nastavení ve velkém pick-upu Tundra, který přidává elektromotor o výkonu 48 k integrovaný do osmistupňové automatické převodovky a využívá baterii s kapacitou 1,87 kilowatthodiny. Systém zvyšuje výkon na 326 koní a 630 Nm. Očekává se, že hybridní verze se do prodejců začnou dodávat začátkem příštího roku, říká Toyota.

iZdroj fotografie: Toyota

Tacoma bude dostupná s dvou a čtyřdveřovou prodlouženou kabinou, schopnou bez problémů pojmout pět cestujících. Dvoudveřová konfigurace kabiny XtraCab naopak nabídne rozšířený úložný prostor za předními sedadly. A to včetně uzamykatelného úložného prostoru, spojeného s 182 cm dlouhým ložnou plochou, na kterou už se vejde leccos. K dispozici bude ve výbavách SR, SR5, TRD PreRunner, TRD Sport, TRD Off-Road, Limited, TRD Pro a Trailhunter.

Nafta je mrtvá, ať žije diesel. Toyota má velké plány a vzkaz pro EU: „Ještě nekončíme, dámy a pánové!“

Multimedia a infosystémy i v pracovním pick-upu

A i když se jedná v zásadě o stylový / pracovní prostředek,nezůstane pozadu ani co se moderních multimediálních a zábavních systémů týče: Toyota Connected je nabízen buďto na standardním 8palcové dotykovém displeji, nebo dokonce ve 14palcové verzi. Podporuje Apple CarPlay i Android Auto. Systém, který debutoval u přepracované Tundry, využívá hlasové pokyny k interakci s řidičem nebo cestujícími. Stejně jako k ovládání všech systémů infotainmentu a HVAC v kabině.

iZdroj fotografie: Toyota

A konečně ono magické sedadlo: jedná se o speciální přední sedadla, která by posádce Toyoty záviděli i závodníci z Dakaru, o majitelích unavených zad z dlouhého vysedávání před monitory nemluvě. Bude jimi vybavena verze TRD Pro a Toyota je nazývá Iso Dynamic Performance Seat. Nastavitelné sedadlo využívá systém vnitřních tlumičů k tlumení pohybu těla a stabilizaci hlavy a krku tak, aby se udržely v souladu s páteří. A lze jej dovybavit masážní funkcí, a upravit pomocí pák na opěradle sedadla.

Máte doma 3D tiskárnu? Vytiskněte si další doplňky sami

Pro kutily pak Tacoma nabídne QR kód skrytý v palubní desce, který je odkáže na stránky s parametry různých dalších doplňků, vyrobitelných na 3D tiskárně. Zajímavé. Takhle nějak si představujeme spolupráci na výrobě automobilu. Ušetří zřejmě obě strany. A jak je vidno ze „stanové“ úpravy na jedné z fotografií v naší galerii, některé doplňky mohou pravděpodobně sloužit i pro „mimopracovní“ využití pick-upu. Popravdě, podobné auto může být pro mnoho lidí splněný sen – přes týden práce, o víkendu malá expedice.

Oficiální dovoz Tacomy do ČR zatím potvrzený není, ale v Čechách je již dnes několik prodejců Toyoty, jenž vám na přání dovezou v podstatě jakýkoli model. Dva z nich jsme oslovili a potvrdili nám, že nová Tacoma je doslova „sen českých chalupářů“, mají už v šuplíku pořadník, na kterém zájemci stojí frontu pro první „neoficiální“ dovozy. Pokud jste se tedy zhlédli v propracovaném pick-upu legendární značky a současně vás bolí záda, Tacoma by mohla být šance. O stylu nemluvě, toho má podle fotografií na rozdávání. Jak to vidíte vy? Napište nám do diskuse pod článkem, děkujeme!

Galerie

Dalších 7 fotografií
Dalších 7 fotografií

Nechali byste se líbit takové posezení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články