Bude možné mít řidičák nahraný v mobilu? Ano, ale bohužel ne u nás

                   

Majitelé chytrých telefonů dnes kromě jiného využívají i různé aplikace, do kterých si mohou snadno nahrát různé věrnostní a slevové kartičky a ty tak mít neustále při ruce. I proto se začínají objevovat výzvy k tomu, proč není možné mít v mobilu třeba doklady totožnosti, nebo řidičské průkazy. Zdá se vám to jako hudba budoucnosti? Opak je pravdou.

Jsou země, kde je to již běžné

V Evropě je bohužel nenajdete. Jedním z příkladů jsou Spojené státy americké, konkrétně potom stát Louisiana. Zde mají místní řidiči skutečně možnost nahrát si svůj řidičský průkaz do aplikace v mobilním telefonu a jeho klasickou verzi nechat pohodlně doma. Potěší i to, že není nutná žádná speciální státní aplikace, jelikož svůj řidičák si mohou lidé nahrát do aplikace LA Wallet. Následně se takto prokážou při policejní kontrole.

I v Evropě se blýská na lepší časy

I když pro mnohé se jedná o věc, kterou pravděpodobně nikdy nevyužijí, mladá generace po ní volá stále častěji. Dnes už není problém mobilem i platit, tak pro by se nemohl člověk stejným způsobem i prokázat. Proč mít v kapse peněženku různých karet a dokladů, když by mohl na vše postačit pouze mobilní telefon. A právě řidiči by mohli být tou skupinou, která bude už za pár let spokojena. V Evropě se blýská na lepší časy a už v roce 2020 by něco podobného mohlo být realitou.

Bohužel ne u nás. Tou zemí je Polsko

Jásáte, že budete mít v peněžence o kartičku méně? Potom zadržte, jelikož daná novinka se nechystá u nás, ale v sousedním Polsku. I když místní řidiči nemají příliš dobrou pověst, ukazuje tato země že umí jít s dobou. Aktuálně procházejí veškeré změny legislativním procesem, který až bude ukončen, budou si moci místní řidiči do telefonu svůj průkaz nahrát a takto se jím i prokazovat.

Nevýhoda tu stále je

Čeho se týká? Výdrže současných mobilních telefonů. Velkým problémem může být jejich vybití. V tu chvíli je předložení řidičského oprávnění velkým problémem. Na druhou stranu ve většině moderních aut už je k dispozici USB konektor a tak stačí trocha zodpovědnosti v podobě příslušného kabelu. A ty lepší vozy už mohou nabídnout i bezdrátové nabíječky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu
Události247.cz
Události247.cz
Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Chytré hodinky a další zařízení mohou člověka zabít. Nový výzkum odhalil rizikovou skupinu těchto přístrojů
adbz.cz
adbz.cz
Kontejnerové domy: 10 výhod