Bude možné mít řidičák nahraný v mobilu? Ano, ale bohužel ne u nás

                   

Majitelé chytrých telefonů dnes kromě jiného využívají i různé aplikace, do kterých si mohou snadno nahrát různé věrnostní a slevové kartičky a ty tak mít neustále při ruce. I proto se začínají objevovat výzvy k tomu, proč není možné mít v mobilu třeba doklady totožnosti, nebo řidičské průkazy. Zdá se vám to jako hudba budoucnosti? Opak je pravdou.

Jsou země, kde je to již běžné

V Evropě je bohužel nenajdete. Jedním z příkladů jsou Spojené státy americké, konkrétně potom stát Louisiana. Zde mají místní řidiči skutečně možnost nahrát si svůj řidičský průkaz do aplikace v mobilním telefonu a jeho klasickou verzi nechat pohodlně doma. Potěší i to, že není nutná žádná speciální státní aplikace, jelikož svůj řidičák si mohou lidé nahrát do aplikace LA Wallet. Následně se takto prokážou při policejní kontrole.

I v Evropě se blýská na lepší časy

I když pro mnohé se jedná o věc, kterou pravděpodobně nikdy nevyužijí, mladá generace po ní volá stále častěji. Dnes už není problém mobilem i platit, tak pro by se nemohl člověk stejným způsobem i prokázat. Proč mít v kapse peněženku různých karet a dokladů, když by mohl na vše postačit pouze mobilní telefon. A právě řidiči by mohli být tou skupinou, která bude už za pár let spokojena. V Evropě se blýská na lepší časy a už v roce 2020 by něco podobného mohlo být realitou.

Bohužel ne u nás. Tou zemí je Polsko

Jásáte, že budete mít v peněžence o kartičku méně? Potom zadržte, jelikož daná novinka se nechystá u nás, ale v sousedním Polsku. I když místní řidiči nemají příliš dobrou pověst, ukazuje tato země že umí jít s dobou. Aktuálně procházejí veškeré změny legislativním procesem, který až bude ukončen, budou si moci místní řidiči do telefonu svůj průkaz nahrát a takto se jím i prokazovat.

Nevýhoda tu stále je

Čeho se týká? Výdrže současných mobilních telefonů. Velkým problémem může být jejich vybití. V tu chvíli je předložení řidičského oprávnění velkým problémem. Na druhou stranu ve většině moderních aut už je k dispozici USB konektor a tak stačí trocha zodpovědnosti v podobě příslušného kabelu. A ty lepší vozy už mohou nabídnout i bezdrátové nabíječky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články