Budete překvapeni, kolik sezón můžete projezdit na jedné sadě pneumatik

                   

Napadlo vás někdy, kolik sezón vydrží vaše sada pneumatik? Měníte pneumatiky pravidelně každou sezónu nebo k tomu přistupujete ledabyle? Pro bezpečnou jízdu je samozřejmě lepší, když pneumatiky pravidelně střídáme. Někteří lidé ovšem střídají pneumatiky vždy za nové, resp. vždy si pořídí raději nové, aby jejich jízda byla opravdu bezpečná. Pojďme se společně podívat na to, kolik sezón můžete vydržet s vozem na jedné sadě pneumatik.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

2 až 3 sezóny

Poznáte, když jsou vaše pneumatiky opotřebované a je čas je vyměnit? Je to velmi jednoduché. U letních pneumatik je limitní zbytková hloubka dezénu 1,6 mm a pro jsou to 4 mm. Moderní letní pneumatiky mohou ujet od 40 tisíc do 70 tisíc km, samozřejmě v závislosti na stylu jízdy a vlastnostech vozidla. Tímto způsobem lze určit průměrnou dobu, na kterou vydrží sada letních pneumatik. Průměrný motorista tak vydrží s letními pneumatikami 2 až 3 sezóny. Opotřebování se pozná podle zmenšení hloubky dezénu, je narušena pevnost rámu a jeho přilnavost k vrstvám gumové směsi. Jednoduše řečeno, každé 2 až 3 roky byste měli pořídit novou sada pneumatik.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pneumatiky do rezervy

Výměnu pneumatiky za novou byste měli zvážit i v případě nenapravitelného poškození jedné z pneumatik. Vliv na výměnu má také velký celkově najetý počet kilometrů. Rozhodně neuškodí koupit pár nových pneumatik, které by v případě potřeby mohly být nainstalovány na přední nápravu.

Pneumatika vydrží 5 let

V případě, že řídíte málo a během roku najedete jen pár tisíc kilometrů, neznamená to, že pneumatiky se neopotřebovávají. Podle průzkumů je životnost pneumatiky u osobních automobilů zhruba 5 let od data výroby. Datum výroby pneumatiky je uvedeno na bočnici pneumatiky, a obvykle to bývá ovál se čtyřmi číslicemi. První dvě jsou pořadové číslo týdne v roce a druhé dvě označují rok. Podle toho poznáte, kdy byla pneumatika vyrobena a zda už není vhodné ji vyměnit za novou.

Prodloužení životnosti pneumatiky

Nemáte-li prostředky k tomu, abyste si pořídili pneumatiku novou, jsou zde možnosti, jak prodloužit životnost pneumatik. Za prvé, je nutné vhodné skladování, u něhož se vyhnete přímému slunečnímu záření na pneumatiky, neboť to způsobuje stárnutí gumy. Pneumatiky bez disků je nutné umístit svisle. Než budete instalovat pneumatiky, zkontrolujte jejich stav, aby neměla trhliny. Pneumatika by neměla být příliš suchá, ale měla by zůstat pryžová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?