Čeká Vás dlouhá cesta? 4 tipy, jak ji zvládnout.

                   

1) Příprava před cestou

V případě, že se chystáte vyrazit se svým vozem na delší cestu, a není to pro Vás úplně obvyklé, doporučujeme před odjezdem automobil řádně zkontrolovat. Co se týče technické stránky vozidla, tak tu byste měli mít samozřejmě v pořádku po celou sezonu, ale je dobré si ověřit, že Vás vozidlo v zahraničí nezklame. Pokud máte Váš vůz nějak nestandardně upraven, doporučujeme také ověřit právní předpisy zemí, přes které povede Vaše cesta, zda se vůbec se svým vozem můžete v daném státu pohybovat. Zároveň si ověřte trasu, kudy se hodláte vydat, abyste případně předem počítali s možnými dopravními omezeními. Dnešní chytré aplikace Vám sice trasu vždy upraví, ale je dobré být na tyto možnosti psychicky připraven předem

2) Doplňte si zásoby

Pokud patříte mezi řidiče, kteří soutěží s ukazatelem paliva o to, kdo má větší nervy, tak na dlouhých cestách Vám tuto činnost nedoporučujeme. Česká republika je totiž rájem čerpacích stanic a ze všech našich sousedních zemí máme poměr počtu benzínových stanic na obyvatele nejvyšší. V zahraničí se Vám tak může stát, že na dálnici narazíte na jednu čerpací stanici i za více než 100 kilometrů a pokud oblast skutečně neznáte, může Vás to přivést do problémů. Pro případy, kdy se dopravní situace zkomplikuje a Vás čeká delší pobyt v koloně, vždy mějte ve vozidle dostatek tekutin a nějaké základní potraviny, pokud je mít nebudete, ztratíte nervy rychleji.

3) Jedete s rodinou? Připravte program pro děti.

Vyrážíte na dovolenou s celou rodinou a v autě s Vámi budou i děti? Určitě pro ně připravte program. Rady od zkušených rodičů ještě zní, aby člověk děti značně unavil, než se vůbec na cestu vydá, nicméně je velice pravděpodobné, že obligátní otázce „Už tam budeme?“ se stejně nevyhnete. Pokud s dětmi necestujete pravidelně, pamatujte také na větší časovou rezervu kvůli častějším zastávkám. Děti se vždy těší na dovolené a dlouhé cesty automobilem jsou pro ně událostí plnou emocí, věnujte se jim a připravte pro ně takový program, který zvládnou i bez pomoci řidiče, aby Vaše cesta byla klidná a bezpečná.

4) Udělejte si pohodlí

Několika hodinová jízda autem může být pro řidiče velice vyčerpávající a tak klíčovým prvkem, jak dorazit do cílové destinace v dobré pohodě, je udělat si pohodlí. Pokud máte možnost se za volantem střídat, určitě ji využijte, i pokud je jeden z Vás „pomalejší“ řidič. K tomu, aby Vaše cesta byla pohodlná, je potřeba začít už před samotnou cestou. Oblečte se tak, jak je Vám příjemné a v čem nebudete mít problém strávit dalších několik hodin jízdy. Důležité je zvolit také správnou obuv, která Vám musí být pohodlná, ale zároveň pevná k tomu, abyste mohli vozidlo správně ovládat. Nejdůležitějším prvkem cesty jsou ale pravidelné zastávky, při kterých doporučujeme posádce se protáhnout a také vyměnit vzduch uvnitř vozidla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články