50 Kč za litr benzínu i nafty? Zdražování nekončí, ceny pohonných hmot lámou v Česku rekordy a bude hůř

Historické maximum ceny za litr benzínu 38,56 korun bylo v tomto týdnu opakovaně překonané. Chcete-li levnější pohonné hmoty, musíte jet natankovat k sousedům.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na historická maxima vyletěly ceny pohonných hmot v Česku. Zatímco na začátku týdne nejprodávanější benzín Natural 95 byl k mání průměrně za 38,82 koruny za litr a nafta za 38,05 korun, na konci týdne je všechno jinak. Ceny pohonných hmot letí strmě vzhůru a čtyřicetikorunová hranice padla. Nejvíc v historii před současnou krizí motoristé za litr benzínu museli zaplatit 13. září 2012, kdy byl Natural 95 za 38,56 korun.

Může za to zdražování ropy a oslabení koruny

Důvodem dramatického zdražování pohonných hmot je zdražování ropy na světových trzích a také oslabení koruny, ke kterým dochází kvůli propuknutí války na Ukrajině a sankcím, které byly uvaleny na Rusko. „Obava z dalších sankcí je ale stále vysoká. V jejím důsledku zhruba 66 procent ruské ropy nenachází kupce, de facto tak tato ropa zmizela z trhu, pročež ropa celkově celosvětově citelně zdražuje. A v důsledku toho také pohonné hmoty v Česku,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nafta u českých čerpacích stanic během dvou dnů průměrně vyskočila o 3,60 koruny na litr. To je podle ekonoma nevídané. Stojí průměrně zhruba 42,30 koruny za litr. Dramaticky zdražuje také benzín, jenž v průměru vyjde na přibližně 41,60 koruny za litr. Tradičně nejdráž vyjde tankování v Praze, kde se cena benzínu u některých čerpacích stanic dostala až na 45,50 korun za litr. Na Ústecku se ještě dá benzín i nafta sehnat za 35,90 korun, ale v průměru zaplatíte přes 40 korun za litr.

Ekonom předpovídá až 50 korun za litr

Pohonné hmoty v Česku jsou suverénně nejdražší v historii. A zdražování nekončí. Od vypuknutí ukrajinského konfliktu pohonné hmoty v tuzemsku totiž zdražují citelným tempem. „Toto již tak rychlé tempo zdražování však může ještě akcelerovat,“ varuje Kovanda. „Je třeba počítat s růstem cen pohonných hmot potenciálně až do pásma 45 až 50 korun za litr během několika dní, pokud situace kolem ruských dodávek eskaluje,“ předpovídá ekonom.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řada Čechů míří pro levnější pohonné hmoty do Polska, které kvůli zmírnění dopadů růstu cen prakticky veškerého zboží a energií, snížilo spotřební daň. Ale i u severních sousedů ceny benzinu a nafty za poslední týden vzrostly. Litr benzínu tam vyjde v přepočtu na 34 korun a nafty na 35,80. Pokud pojedete dál do vnitrozemí, budou ceny ještě příznivější. V Rakousku i na Slovensku vyjde benzín na 42,50 za litr a nafta kolem 43 korun za litr. V Německu dáte průměrně za litr benzínu 48,20 korun a nafty 44,85 korun.

Na kolika korunách se benzín zastaví?

Zdroj: Lukáš Kovanda, Ph.D., český ekonom

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále
Události247.cz
Události247.cz
Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz.cz
adbz.cz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit