Důležité aktuální informace, požadavky a změny pro cestování autem do Chorvatska v letošním roce

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho koronavirových nařízení se již zrušilo, ale přesto některá zůstala i nadále v platnosti. Lidé mnohdy nemají ponětí o tom, jaká opatření jsou momentálně platná. Do některých zemí je cestování zakázané. Do Chorvatska je povolené, ale je potřeba dodržet pár zásadních věcí, které jsou nutné pro uskutečnění cesty.

Podmínky pro vstup na území

Jestliže se vydáte do Chorvatska, bude nutné splnit podmínky, abyste do této země mohli vstoupit. Vždy je potřeba mít platný digitální certifikát EU COVID. Certifikát může být buď digitální nebo tištěný. Slouží jako doklad o tom, že osoba již byla očkována, obdržela negativní výsledek testu na covid-19, anebo již covid-19 prodělala. V některých případech lze doložit potvrzení o testu, očkování, nebo o prodělání onemocnění COVID-19.

Očkování, testování a prodělání nemoci

Na hranicích Chorvatska se můžete prokázat dokončeným očkováním. To znamená, že budete naočkováni oběma dávkami a po poslední dávce musí uplynout 14 dní. Případně budete mít kompletní očkování, u kterého je potřeba pouze jedna dávka a od ní uplyne také 14 dní. Před 9. červencem nebylo potřeba mít kompletní očkování, ale stačila pouze první dávka, od které uběhlo 22 dní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dále můžete na území Chorvatska vstoupit s negativním PCR / AG testem. PCR test nesmí být starší více než 72 hodin a antigenní nesmí být starší 48 hodin. Tyto časy platí od odběru do příjezdu na chorvatské hranice. Sada antigenního testu by měla být ze Společného seznamu Evropské rady. Odběr by měl být proveden v akreditované laboratoři a výsledek musí obsahovat název výrobce použitého testu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jestliže osoba, která chce vstoupit do Chorvatska prodělala covid, měla by předložit certifikát EU COVID, ve kterém bude uvedeno potvrzení o prodělání nemoci. V tomto potvrzení by měly být uvedeny informace o pozitivním PCR testu nebo antigenním testu. Testy by neměly být provedeny před více jak 180 dny. Dále se můžete prokázat lékařským potvrzením o prodělané nemoci.

Další podmínky pro vstup do Chorvatska

Pokud budete cestovat s dítětem, kterému je méně než 12 let, nemusí se toto dítě nijak prokazovat. Jedinou podmínkou je, že jeho opatrovník / rodič dodrží podmínky pro vstup. Vyplnit příjezdový formulář by měl každý cestující, který se na cestu do této země chystá. Je nutné jej vyplnit ještě před cestou. Uvádí se v něm mnoho podrobných informací o tom, jakým způsobem cestujete, s kým a kde se pohybujete. Je důležitý pro případné trasování.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že se nemůžete prokázat a nesplňujete žádnou z podmínek, můžete do Chorvatska vstoupit pod podmínkou, že se na vlastní náklady necháte otestovat PCR nebo antigenním testem. Do doby přijetí výsledků je nutné zůstat v karanténě, která osobě bude přikázána přímo na hranicích.

Návrat zpět do České republiky

Jelikož se informace neustále mění, je nutné si hlídat každý den nové zprávy. Opatření se totiž může kdykoliv zpřísnit / uvolnit. Při odjezdu se nemusí nijak prokazovat osoby, které mají dokončené celé očkování a zároveň od očkování uběhlo 14 dní. Lidé, kteří prodělali tuto nemoc se také nemusí testovat. Vždy je nutné mít příjezdový formulář. Ostatní mají povinnost se ihned po příjezdu otestovat (záleží na zbarvení země, které značí riziko nákazy).

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že jste osobou, která nemá dokončené očkování ani covid neprodělala, budete se muset otestovat. Váš návrat také záleží na tom, jak je při vašem odjezdu země riziková. Tyto informace se mohou každý den změnit. V této době je Chorvatsko považováno za oblast s nízkým rizikem nákazy. Je tedy nutné se dostavit (od vašeho příjezdu zpět do ČR) do 5 dní na PCR nebo AG test.

Povinnost nošení roušek v Chorvatsku

Stejně jako v České republice stále platí i v Chorvatsku určité omezení a nařízení, které je potřeba dodržovat. Roušky je povinné nosit na všech místech, kde není možné dodržet rozestup 1,5 metru. Je zakázáno prodávat alkohol od 23:00 do 06:00. V kinech je zakázána konzumace potravin. Roušky se musí nosit ve všech vnitřních prostorách i v MHD.

Cestování autem do této země

Cesta autem do této země není nijak náročná. Snažte se při řízení střídat i s jinou osobou, abyste nebyli příliš unavení z cesty na dovolenou. Nejlepší čas na cestu určitě není v pátek nebo v sobotu. Vyhněte se těmto dvěma dnům a máte větší pravděpodobnost, že nebudete stát v kolonách. Nejvýhodněji vychází vyrazit na cestu po půlnoci, ale ani zde není 100% jistota, že nebudete nikde čekat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na dálnicích v Chorvatsku se platí mýto. Máte možnost využít krabičku ENC, se kterou ušetříte 20 % za dálniční poplatky. Od 15.6.2020 došlo ke zrušení 10% letního navýšení mýtného a poplatek 35 kun za most na ostrov Krk. Na cestu do Dubrovníku je možné využít tranzit krátkým koridorem v úseku Neum v Bosně a Hercegovině. Pokud byste se rozhodli pro tuto variantu, je nutné se prokázat pasem a potvrzením o ubytování.

Zdroj: Turistika, MZV

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice