Chyby při předjíždění, které dělají začátečníci i zkušení řidiči

                   

Může se zdát, že předjíždění pomalejšího vozidla není zase až tak komplikovaný manévr. Že stačí zkontrolovat zda proti nic nejede, a potom vyrazit. Realita je však taková, že během tohoto klasického manévru může vzniknout celá řada chyb, které mohou dokonce vést i k nehodě. Tyto chyby mohou dělat jak začátečníci, tak i zkušení řidiči. Podívejme se na jejich výčet.

Nebezpečná vzdálenost

Mnoho řidičů dělá před předjížděním to, že se doslova nalepí za auto, které chtějí předjíždět. A jedná se hned o dvojitou chybu. Nikdy totiž nevíme, kdy auto před námi začne znenadání brzdit, kvůli jinému manévru. Když jsme u něho příliš blízko, může pochopitelně dojít i k nehodě.

Druhým důvodem, proč je to chyba, je to, že čím více jsme nalepení na auto před námi, tím se nám zmenšuje zorné pole a náš výhled dopředu, zda něco jede, nebo nikoliv. U osobních vozidel to ještě takový problém není, ale u těch nákladních už nemusíme při nalepení na jejich zadní část vidět téměř nic.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nesledování okolí

Řidič, který se rozhodne předjíždět, dělá velmi často chybu v tom, že jediné co ho zajímá, je druhý pruh a to, zda je volný a může zahájit manévr. Jde také o velmi častou chybu. Při předjíždění je totiž nutné hlídat nejenom to, co se děje před námi, ale i to, co se děje za námi. Může dojít k tomu, že předjížděcí manévr zahájil i řidič za námi a pokud nezkontrolujeme okolí, můžeme mu vjet do cesty a být původcem dopravní nehody.

Předjíždění dlouhé kolony

I toto může být častou chybou při předjíždění. Jak proto, že nemusíme dobře odhadnout vzdálenost kolony a to, kdy bychom se měli zařadit, tak i z dalších důvodů. U dlouhých kolon může být někdy problém s bezpečným zařazením, jelikož ostatní vozy mezi sebou nemají dostatečně velkou vzdálenost. Problémy se ale mohou objevit i za vámi. Třeba rychlejší řidiči, kteří chtějí také předjíždět a vy je tímto manévrem blokujete.

Přeceňování schopností

Mnoho lidí při předjíždění velmi riskuje a vznikají tak mnohé nebezpečné situace. U začínajících řidičů jsou dány jejich nezkušeností, zatímco u těch zkušenějších zase určitým přeceňováním svých schopností. Následkem toho může být ohrožení jak vozidel protijedoucích, tak těch které jedou ve stejném směru. Pokud se nemají kam uhnout, může to být problém.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nedostatečná rychlost

Při předjíždění je třeba vyvinout i dostatečnou rychlost. Problém nemusí být jenom ve vašem voze, který nemusí mít dostatečně výkonnou motorizaci. Problém může být i ve vás, v samotném manévru. Pokud jste nalepeni za vozem před vámi, musíte nejprve vyjet do protisměru a až poté začít zrychlovat. Než se toto stane a než auto zareaguje, přijdete o cenné vteřiny. Mnohem lepší je nechat si delší mezeru, začít zrychlovat ve svém pruhu a během akcelerace zahájit předjížděcí manévr.

Předjíždění na zákazech

Opomenout nelze ani další chybu, které se při předjíždění řidiči často dopouští. Primárně hledí na to, zda je v protisměru volno a už nesledují, zda na daném místě mohou předjíždět, nebo nikoliv. A tak mnoho řidičů své manévry zahajuje na místech s plnou čárou a se zákazem předjíždění, v křižovatkách s odbočovacími pruhy, na zebrách a podobných rizikových místech, kde se podle předpisů předjíždět prostě nesmí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články