Chytré silnice už jsou téměř realitou
Chytré silnice se nezadržitelně blíží. Výzkum a vývoj usilovně pracuje na nejnovějších verzích povrchů silnic, které se budou umět sami opravit. Už před pěti lety se podařilo výzkumníkovi Bobu Collisovi z britské výzkumné organizace Transport Research Laboratory, specializující se na dopravu, přesvědčit organizace, specializující se na stejný obor o tom, že chytré silnice nemusí být jenom součástí dobře pracovaného sci-fi filmu, ale že je to budoucnost, a ne daleká.
Následně vznikl koncept zvaný Forever Open Road (FOR), v překladu „Navždy otevřená silnice.“ Oslovené organizace daly dohromady své poznatky z vývoje nejmodernějších technologií, počítačových, stavebních i komunikačních a z těchto poznatků následně vznikl projekt pro silnice páté generace.
Jak vypadaly silnice první generace?
Nejdříve jezdily vozy po prašných cestách a vyjetých kolejích, pak se začaly silnice dláždit kamennými kostkami a jednalo se o druhou generaci. Následovala třetí generace, která už byla asfaltová a čtvrtá generace se týkala vybudování dálnic. Silnice páté generace mají být přizpůsobivé a odolné. Zkrátka silnice, které se dokážou sami udržovat a pomohou ovládat váš vůz.
Silnice se senzory
Aby bylo možné komunikace mezi silnicí a vozem nebo aby silnice sama rozpoznala nejmenší trhlinky či jiné mechanické poškození, budou v nich zabudované senzory, které včas odhalí i ty nejmenší nedokonalosti. V Holandsku se již vyvíjí materiál, který bude součástí betonu, ten v případě prasknutí zacelí trhlinu.
Silnice budou vyhřívané
Neekologickému a neekonomickému chemickému posypu možná brzy odzvoní, protože v plánu je i konec solení. Pod povrchem chytrých silnic budou instalovány trupky se speciálním roztokem, který se bude pomocí slunečního záření ohřívat a v noci bude zabraňovat namrzání povrchu vozovky. V létě naopak povrch vozovky ochladí.
Dalším plánem je pak do silnic instalovat například světla. A co říkáte na silnice, které budou umět sami měnit pruhy dle aktuální intenzity dopravy? Na to se můžeme těšit v horizontu deseti let.
Zdroj fotografií: energydigital.com