Čínské kopie světových vozů, které se nikdy nedostaly na evropský ani americký trh

Pokud jste někdy navštívili autosalon, možná jste si všimli zajímavého jevu. Po světovém debutu nového modelu vozidla se u něj sejdou čínští novináři, kteří chtějí jeho fotografie.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Ti, kteří to vidí poprvé, si budou myslet, že se jedná o redaktory, kteří potřebují co nejlepší fotografie na své webové stránky nebo pro automoto časopis. Poté ale zjistíte, že jejich fotoaparáty zachycují celé auto velmi detailně a možná vám dojde, o co se jedná. Automobilové značky z Číny kopírují evropská a americká auta, a jejich delegáty sbírají cenné informace.

V rozmezí měsíců až let se v Číně objeví velmi podobný model auta

Čínské modely okopírovaných značek se na trh dostanou s několikaměsíčním zpožděním. Naštěstí se ale kopie vozidel prodávají pouze na čínském trhu a do Evropy ani Ameriky se nikdy nepodívají. Před nějakým časem vyhrál Land Rover spor s čínským výrobcem Jiangling Motor Corporation poté, co se rozhodlo o tom, že SUV Landwind X7 firmy se velmi podobná modelu Range Rover Evoque. Spor se táhl několik let, ale nakonec to znamenalo konec výroby levné kopie Evoque.

iZdroj fotografie: Unsplash

Modely čínských automobilech jsou velmi podobné těm, kteří vyrobily evropské a americké značky. V čínských kopiích určitě poznáte originály, každé auto spojuje několik důležitých detailů i základních komponentů. Mezi takové kopie patří například BAIC BJ80, která je levnější variantou generace Mercedes-Benz třídy G. Byla představena na autosalonu v Šanghaji v roce 2015 a má přeplňovaný benzinový motor s výkonem 186 kW.

Čína kopíruje všechny známé značky včetně Audi nebo Volkswagenu

Další model nepatří do těch, které byly sériově vyráběné. Jedná se o CH Auto Lithia, která se velmi podobná modelu Audi R8. Pod kapotou nenajdete V10 s objemem 5,2 litru, ale elektromotor, který je napájený lithium-iontovou baterií. Za představení stojí také již zmíněný Landwind X7, jeho originál Range Rover Evoque měl v evropských i amerických zemích velký úspěch.

iZdroj fotografie: Unsplash

Weikerui V7 je elektrická kopie Volkswagenu Up!, který používá motor a výkonu 9kW. To mu umožňuje jet maximální rychlostí pouze 50 km/h, jeho logo dokonce připomíná znak německé automobilky. Pro výrobce vozů BMW byla první generace modelu X5 velkým hitem. Jeho kopie se jmenuje Shuanghuan SCEO, byla představena v roce 2007 a zájemce si mohl vybrat mezi třemi benzínovými motory nebo turbodieslem o obsahu 2,8 litru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články