Co byste měli vědět o dálničních známkách?

Systém dálničních známek je využívaný v mnoha zemích. Pro stát je to šance, jak ufinancovat údržbu kvalitních silnic. Stejný princip se využívá v mnoha zemích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V těch, kde ho nemají, platíte jednotlivě za dané úseky dálnic. Objektivně ale musíme uznat, že systém dálničních známek je pohodlnější. Jednou si známku pořídíte a máte vystaráno, nemusíte zastavovat na každé mýtné bráně.

V ČR budou od 1. března 2024 platné změny. Roční dálniční známka se bohužel citelně zdraží, na druhou stranu se objeví i nový typ známky.

Dálniční známky od roku 2024

Doposud jsem měli možnost zakoupit si roční, 30denní a 10denní dálniční známku. Cena té roční byla 1 500 Kč. Od 1. března se však zdražuje na 2 300 Kč. Buďme rádi, protože Národní ekonomická rada vlády ji navrhla zdražit na dvojnásobek (3 000 Kč), vláda se ale rozhodla „jen“ pro 2 300 Kč. Naopak 10denní a 30denní dálniční známka bude o trochu levnější, navíc bude nově možné pořídit si jednodenní známku.

Kdo dálniční známku nepotřebuje?

Podle evropské směrnice mohou používat dálnice bezplatně bezemisní vozidla na elektrický pohon či vodík, osvobozeny jsou také historické vozy. Hybridní vozidla s emisemi do 50 g CO2/km mají nižší cenu, platí jen 25 % sazby. Auta na zemní plyn či biometan platí 50 % sazby poplatku.

Dálniční známka se v ČR zdražuje po opravdu spoustě let. Teď bude ale v zákoně stanoven mechanismus automatické valorizace, takže zdražování bude pravidelné.

Jak si koupit dálniční známku?

Nejjednodušeji online, například na portálu eDalnice.cz. Vyplníte registrační zemi svého vozidla a SPZ vozidla. Známku fyzicky nikam nelepíte, koupí se prostě jen zapíšete do databáze, ve které pak policie ověřuje, jestli známku máte.

Nejste si jistí, jaká je platnost dálniční známky? I to si ověříte snadno na portálu eDalnice.cz, stačí zadat SPZ vozidla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články