Co dělat při srážce se zvěří a jak se jí vyhnout? Poradíme vám

                   

V případě, že ke škodě došlo srážkou se zvířetem, odpovědný je majitel zvířete, jehož povinností je zajistit, aby jeho zvíře nepobíhalo po silnici. Při srážce se zvěří, která pochopitelně nikomu nepatří (leda by šlo o zvěř například z nějaké obory – ale dokažte to), vám pak škodu nikdo neuhradí. Proto je třeba na tuto situaci myslet při sjednávání havarijního pojištění – varianta se 100% náhradou škody při srážce se zvěří zpravidla nebývá drahá, některé pojišťovny ji nabízejí i k povinnému ručení.

Pokud ke srážce dojde, je dobré zajet ke krajnici, ujistit se, že je posádka v pořádku a vše nafotit pro další postup. V případě, že po srážce došlo k úmrtí sraženého zvířete, je vždy vaší povinností vše nahlásit policii, která se pak postará o odklizení. To platí i v případě, že nedošlo k poškození vozidla. Rozhodně nenakládejte zvíře do kufru za úmyslem konzumace nebo prodeje. Jednak nevíte, v jakém zdravotním stavu sražení zvíře bylo a hlavně můžete být obviněni z pytláctví a slíznout tučnou pokutu. Pokud je vaše vozidlo poškozené, ale zvíře odběhne, také přivolejte policii – vy potřebujete záznam o nehodě a míře poškození a zvíře je pravděpodobně poraněné. Za výjezd policistů neplatíte žádný poplatek, naopak, je vaší povinností vše nahlásit.

i

I srážka se zvěří se dá v drtivé většině případů předvídat. Především lze snadno usoudit, že projíždíte místem, kde lze výskyt lesní zvěře předpokládat, nebo je zde příslušná dopravní značka. Statisticky dochází ke srážce se zvěří nejvíce v dubnu a v říjnu, dále pak za svítání a za soumraku, kdy jsou lesní zvířata aktivnější. Rizikové jsou také zimní měsíce, kdy je déle tma.

i

Když přizpůsobíte styl jízdy, především rychlost, máte velkou šanci případnému střetu zabránit. Při rychlosti 80 kilometrů v hodině bude vaše brzdná dráha 55 metrů – pokud vám tedy zvíře vkročí do cesty 60 metrů před vámi, máte na suché vozovce možnost ještě dobrzdit. Když se vám to podaří, zejména jeleni a srnci mají tendenci při osvícení reflektory ztuhnout a zůstat stát. V takovém případě ztlumte světla a počkejte, než se zvíře vzpamatuje a zmizí v houštinách. V řádném případě netrubte – tím byste mohli zvíře rozzuřit a i srna dokáže kopyty slušně poškodit nejen lak karoserie.

i

Vyšší rychlost než 80 km/h už zpravidla znamená kolizi. Je třeba si uvědomit, že náraz již v 60kilometrové rychlosti do divokého prasete znamená sílu srovnatelnou s nárazem do stojícího předmětu, který váží přes 3 tuny. Pokud nejde kolizi zabránit, nejbezpečnější je čelní střet, na který je většina aut konstruovaná. Náraz mírně na bok znamená větší riziko, navíc se můžete při zběsilém manévrování dostat do smyku.

i

Při srážce s ptákem to zpravidla odnese vaše čelní sklo. I v tomto případě se vyplatí zastavit a vše zdokumentovat. Většina pojišťoven nabízí pojištění čelního skla nebo rovnou všech skel za malý příplatek k povinnému ručení a určitě to stojí za úvahu.

i

Další kapitolou je poškození stojícího vozidla – jedná se především o poškození kabeláže kunou, kterým z nějakého důvodu chutná izolace. I proti tomuto nebezpečí se lze pojistit. Jiné poškození stojícího vozidla lze řešit v rámci vašeho havarijního pojištění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články