Co dělat při ztrátě registrační značky vozidla. Víme, kam jít a na kolik vás to vyjde

Registrační značka, dříve známá také jako státní poznávací značka (SPZ), musí být umístěna na každém motorovém vozidle. Co dělat v případě, že registrační značku ztratíte nebo vám ji někdo odcizí? Tak na to se podíváme právě v tomto článku.

Ztracená či odcizená dopravní značka

Nejčastěji to není ztráta, ale je to spíše krádež registrační značky. Zejména z toho důvodu, že značka zpravidla z vozu jen tak sama neupadne, i když samozřejmě stát se může všelicos. Ať už tak nebo onak, pro řidiče je to především nepříjemnost, a to proto, že s takovým vozidlem nesmíte na silnici. To znamená, že s ním dle zákona nemůžete odjet nebo pokračovat v jízdě. V opačném případě vám hrozí:

  • Správní řízení
  • Pokuta 5 až 10 000 Kč
  • Zákaz řízení na 6 až 12 měsíců
ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jedná se tedy o přestupek, a pokud vás bez značky zastaví policie, máte samozřejmě problém. Pokud došlo ke krádeži vaší poznávací značky, je nutné vše nahlásit státní policii. Odcizení se následně řeší jako krádež, přičemž se jedná o přestupek. Výjimkou je situace, pokud máte registrační značku vyrobenou na přání. Tehdy jejich hodnota přesahuje 5000 Kč, a tak se stává z krádeže rázem trestný čin.

Po nahlášení odcizení poznávací značky si nezapomeňte od policie vzít písemné prohlášení o ztrátě. To je pro vás velmi důležité tehdy, pokud by s vaší registrační značkou někdo spáchal nějaký přečin, například nezaplatil u čerpací stanice za pohonné hmoty.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kam pro novou značku a kolik to bude stát?

Pro novou registrační značku si půjdete na obecní úřad s rozšířenou působností nebo na magistrát, kde vás bude zajímat oddělení registru vozidel. Pokud jste přišli o jednu značku, druhou musíte vzít s sebou, případně také fragmenty značky, které mohly vzniknout při jejím ulomení. Běžný občan potřebuje také občanský průkaz a malý a velký techničák. Z hlediska živnostníků a firem je potřeba ještě Živnostenské oprávnění, resp. výpis z obchodního rejstříku. Výměna registrační značky na automobil stojí 450 Kč za oba kusy, u motorek je to 250 Kč.

117 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 185 hlasů
Nahlásit chybu