Co se děje s neprodanými auty? Můžete je podpultově pořídit výrazně levněji, pokud víte, jak na to

Prodejci aut to někdy nemívají snadné a mnoho vozů se musí doslova zbavit. Těžit z toho přitom může i koncový zákazník.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dříve či později musí staré vozy uvolnit místo novým. Jenže co s nimi, když je doteď nikdo nekoupil? Jedno je jasné, prodejce je nikomu nedá zadarmo. A právě tento mechanismus dneska rozebereme a taky vám dáme několik zajímavých a užitečných tipů, pokud si půjdete nějaké takové auto sami koupit. Vědomí těchto procesů je užitečná průmyslová znalost, která vám může v mnohém pomoci.

Kam se poděla všechna ta auta

V první řadě se na věc podívejme očima obchodníka, nikoli zákazníka. Autoprodejny jsou frančízy, což jednoduše znamená, že odebírají vozidla od výrobce a prodávají je za vyšší cenu, čímž jim vzniká zisk. Někoho tak možná napadne, jestli není možné koupit si takový vůz přímo od výrobce a logicky ušetřit. Technicky to jde a zhruba 15 % všech kupujících odebírá vozidla přímo od automobilky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nemůžete si ale objednat vozidlo přímo, stejně musíte použít prodejce jako prostředníka. Proč tomu tak je? Protože veškerý prodej vozů v USA se spojil a loboval za příslušné zákony. A podle amerických zákonů je tudíž pro výrobce nezákonné začít s vlastní prodejnou nebo prodávat svoje vozy přímo koncovému zákazníkovi. Prodejce tak kupuje auta od výrobce a patří mu, což také znamená, že ty neprodané nemůže jen tak poslat zpátky.

Další cesta neprodaných vozů

Zbavování se neprodaných vozů probíhá obvykle koncem roku a zahrnuje několik možností: třeba že si je prodejce ponechá k zapůjčení zákazníkům, kteří přivezou vlastní vozy kvůli servisu, nebo je tzv. střelí jinému prodejci, co nemůže uspokojit poptávku. Další variantou je pak prodej se slevou, případně v aukci, ovšem oboje znamená značnou ztrátu peněz. Než půjdete taková auta nakupovat, mějte na paměti několik věcí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Udělejte si průzkum, prozkoumejte ohlasy dalších zákazníků, a jděte po konkrétním typu. Zastavte se ve všední den a ne krátce před zavíračkou, kdy bude obchodník méně ochotný. Pokud vám prodejce slíbí něco navíc, nechte si to vždycky sepsat a všechno dvakrát zkontrolujte. Vždycky chtějte zkušební jízdu a zkontrolujte si všechny technické záležitosti. Nezapomeňte se také doptat na výbavu konkrétního modelu, abyste nedostali jen základní verzi.

Ne vždy to vychází na 100 %, ale při troše snahy a sledování trhu můžete na koupi ušetřit i vyšší desítky tisíc Kč. Důležité jsou rovněž určité vyjednávací schopnosti nebo „malý zájem“. Ve snaze prodat vám může prodejce nabídnout třeba nadstandardní výbavu a náhradní pneumatiky, nebo zkrátka srážku z ceny. Od doby představení daného auta tak nemusí uběhnout ani rok, abyste ho koupili výrazně levněji.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví