Co se děje s neprodanými auty? Můžete je podpultově pořídit výrazně levněji, pokud víte, jak na to

Prodejci aut to někdy nemívají snadné a mnoho vozů se musí doslova zbavit. Těžit z toho přitom může i koncový zákazník.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dříve či později musí staré vozy uvolnit místo novým. Jenže co s nimi, když je doteď nikdo nekoupil? Jedno je jasné, prodejce je nikomu nedá zadarmo. A právě tento mechanismus dneska rozebereme a taky vám dáme několik zajímavých a užitečných tipů, pokud si půjdete nějaké takové auto sami koupit. Vědomí těchto procesů je užitečná průmyslová znalost, která vám může v mnohém pomoci.

Kam se poděla všechna ta auta

V první řadě se na věc podívejme očima obchodníka, nikoli zákazníka. Autoprodejny jsou frančízy, což jednoduše znamená, že odebírají vozidla od výrobce a prodávají je za vyšší cenu, čímž jim vzniká zisk. Někoho tak možná napadne, jestli není možné koupit si takový vůz přímo od výrobce a logicky ušetřit. Technicky to jde a zhruba 15 % všech kupujících odebírá vozidla přímo od automobilky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nemůžete si ale objednat vozidlo přímo, stejně musíte použít prodejce jako prostředníka. Proč tomu tak je? Protože veškerý prodej vozů v USA se spojil a loboval za příslušné zákony. A podle amerických zákonů je tudíž pro výrobce nezákonné začít s vlastní prodejnou nebo prodávat svoje vozy přímo koncovému zákazníkovi. Prodejce tak kupuje auta od výrobce a patří mu, což také znamená, že ty neprodané nemůže jen tak poslat zpátky.

Další cesta neprodaných vozů

Zbavování se neprodaných vozů probíhá obvykle koncem roku a zahrnuje několik možností: třeba že si je prodejce ponechá k zapůjčení zákazníkům, kteří přivezou vlastní vozy kvůli servisu, nebo je tzv. střelí jinému prodejci, co nemůže uspokojit poptávku. Další variantou je pak prodej se slevou, případně v aukci, ovšem oboje znamená značnou ztrátu peněz. Než půjdete taková auta nakupovat, mějte na paměti několik věcí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Udělejte si průzkum, prozkoumejte ohlasy dalších zákazníků, a jděte po konkrétním typu. Zastavte se ve všední den a ne krátce před zavíračkou, kdy bude obchodník méně ochotný. Pokud vám prodejce slíbí něco navíc, nechte si to vždycky sepsat a všechno dvakrát zkontrolujte. Vždycky chtějte zkušební jízdu a zkontrolujte si všechny technické záležitosti. Nezapomeňte se také doptat na výbavu konkrétního modelu, abyste nedostali jen základní verzi.

Ne vždy to vychází na 100 %, ale při troše snahy a sledování trhu můžete na koupi ušetřit i vyšší desítky tisíc Kč. Důležité jsou rovněž určité vyjednávací schopnosti nebo „malý zájem“. Ve snaze prodat vám může prodejce nabídnout třeba nadstandardní výbavu a náhradní pneumatiky, nebo zkrátka srážku z ceny. Od doby představení daného auta tak nemusí uběhnout ani rok, abyste ho koupili výrazně levněji.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články