Co se může a co ne: etiketa nabíjení elektromobilů

                   

I na čerpací stanici neděláme některé věci – ne proto, že se to nepatří, ale i proto, že jejich dodržováním zajišťujeme bezpečnost. Tak je to i v případě dobíjení elektromobilů. Ti z vás, kteří vlastníte vozidla s pohonem s dobíjecími bateriemi z elektrické sítě, nebo ti, kteří na takových vozidlech jezdí, už máte zkušenosti.

Jde o zdary a nezdary, kterými skončilo použití veřejné nabíjecí stanice. Je přirozené, že podle této etikety by se neměly chovat jen řidiči elektromobilů, ale také majitelé benzínových či naftových automobilů.

Společnost Nissan, která již léta prodává množství elektromobilů připravila pro vás 7 jednoduchých příkladů toho, co je při používání nabíjecí stanice třeba udělat a čemu se naopak vyhnout.

Etiketa nabíjení elektromobilů

Neparkujte na místě nabíjení, pokud nechcete nabíjet vozidlo, nebo pokud elektromobil vůbec nemáte.

Neodpojujte jiný elektromobil během jeho nabíjení. Takové řízení může být přijatelné pouze v případě, že dané vozidlo je již zcela nabité. Ale skutečně pouze v tomto případě.

Nabijte a vyražte. Nenechávejte vozidlo na nabíjecí stanici déle, než je nutné.

Bezpečnost je na prvním místě, proto je třeba, abyste si bezpečné nabíjení nacvičili. To znamená správné ovládání kabelu. Kabel naviňte úhledně na držák a zasuňte jej tak, aby lidé o jeho vyčnívající část nezakopli ani po ní neprošly vozidlem.

Nezanechávejte žádné neslušné poznámky. Pokud je místo nabíjení, které jste měli v plánu použít, obsazeno vozidlem se spalovacím motorem, jako řidič elektromobilu můžete zanechat zprávu s vysvětlením, proč se na tomto místě nemá parkovat. Samozřejmě bez jakýchkoliv hrubých výrazů.

Pokud má elektrické čerpadlo poruchu, informujte o tom provozovatele stanice.

Nabíjecí stanici udržujte v čistotě. Nejde o velkou věc, vy se však také nechcete dotýkat špinavé nabíjecí stanice.

Bonusová rada navíc:

Buďte slušní, protože pokud budete k ostatním lidem milí, s největší pravděpodobností budou milí i lidé k vám.

No, co řeknete – není to až tak složité, že? Pokud chceme všichni společně vycházet, stačí dodržovat základy slušnosti a udělat ještě k tomu pár kroků. Navíc vás to nic nestojí …

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články