Co se stane, když během jízdy zařadíte zpátečku | AutoŽivě

Co se stane, když během jízdy vpřed zařadíte zpátečku?

i Co se stane, když zařadíte zpátečku během jízdy vpřed? - podívejme se na to! Abychom mohli správně odpovědět, pojďme si auta rozčlenit podle typu převodovky. Nyní, bez dalšího zdržovaní, pojďme najít odpověď.

1. Moderní auta s automatickou převodovkou

U automatických převodovek se při zařazení zpátečky během jízdy vpřed zpravidla nestane vůbec nic. Opravdu! Je tomu tak proto, že automatické převodovky mají zabudovanou funkci "reverse Inhibit", která znemožňuje systému poslechnout tento pokyn, pokud vozidlo nestojí. https://www.youtube.com/watch?v=pKiEz3gB0_Y Vlastně, pokud je v moderním autě zařazena couvací rychlost, auto reaguje podle předem určeného schématu. Například některé automobily mohou zapnout couvací kameru (pokud je k dispozici), zatímco jiné mohou na displeji zobrazit zprávu - "Snažíš se couvat, kámo, ale já ti to nedovolím, pokud nezastavíš."

2. Moderní auta s manuální převodovkou

Pokud jde o zkoušení stejné akce v autě s manuálem - tedy zařazení zpátečky během jízdy vpřed - mohou se stát různé věci. Za prvé, auto s manuální převodovkou má fyzické zámky. Proto, když se někdo pokouší zařadit zpátečku během jízdy vpřed, je to téměř nemožné. Nicméně, pokud násilím zasunete řadicí páku do dráhy zpátečky při jízdě dopředu, znamená to, že nutíte systém vozu dělat něco, do čeho se mu rozhodně nechce. https://www.youtube.com/watch?v=XQRkY8IgmnY Jinými slovy, pokud budete pokračovat v tomto pokusu, může to být nebezpečné pro systém převodovky. Z technického hlediska jsou synchrony ve vozidle s manuálem navrženy tak, aby řazení probíhalo hladce. Takže, v případě při pokusu o zařazení zpátečky se synchrony mohou snažit přizpůsobit se rychlosti hřídele. A při tomto procesu vznikne velké množství tepla, jehož důsledkem by bylo opotřebení pneumatik, kouř a nepříjemný zvuk. Jednoduše řečeno, znamená to, že společně s převodovkou by mohlo dojít k velkému poškození různých dalších částí automobilu.

3. Starší auta - úplně jiný průběh!

S manuální převodovkou bez synchronizace se dnes už nejspíš nesetkáte. Automatické převodovky starých vozů obvykle nemají funkci "Reverse Inhibit". Zařazení zpátečky při pohybu vpřed by tak teoreticky mělo zastavit motor. Jinými slovy, začnete zpomalovat, jak kdybyste jeli na neutrál. Znalost těchto tipů pro jízdu snad ukojilo vaši zvědavost, co se stane, když vozidlo opouštíte během jízdy, a doufejme, pomůže udržet bezpečnost!

Co se stane, když zařadíte zpátečku během jízdy vpřed? – podívejme se na to!
Abychom mohli správně odpovědět, pojďme si auta rozčlenit podle typu převodovky. Nyní, bez dalšího zdržovaní, pojďme najít odpověď.

1. Moderní auta s automatickou převodovkou

U automatických převodovek se při zařazení zpátečky během jízdy vpřed zpravidla nestane vůbec nic. Opravdu! Je tomu tak proto, že automatické převodovky mají zabudovanou funkci „reverse Inhibit“, která znemožňuje systému poslechnout tento pokyn, pokud vozidlo nestojí.

Vlastně, pokud je v moderním autě zařazena couvací rychlost, auto reaguje podle předem určeného schématu. Například některé automobily mohou zapnout couvací kameru (pokud je k dispozici), zatímco jiné mohou na displeji zobrazit zprávu – „Snažíš se couvat, kámo, ale já ti to nedovolím, pokud nezastavíš.“

2. Moderní auta s manuální převodovkou

Pokud jde o zkoušení stejné akce v autě s manuálem – tedy zařazení zpátečky během jízdy vpřed – mohou se stát různé věci.

Za prvé, auto s manuální převodovkou má fyzické zámky. Proto, když se někdo pokouší zařadit zpátečku během jízdy vpřed, je to téměř nemožné. Nicméně, pokud násilím zasunete řadicí páku do dráhy zpátečky při jízdě dopředu, znamená to, že nutíte systém vozu dělat něco, do čeho se mu rozhodně nechce.

Jinými slovy, pokud budete pokračovat v tomto pokusu, může to být nebezpečné pro systém převodovky. Z technického hlediska jsou synchrony ve vozidle s manuálem navrženy tak, aby řazení probíhalo hladce. Takže, v případě při pokusu o zařazení zpátečky se synchrony mohou snažit přizpůsobit se rychlosti hřídele. A při tomto procesu vznikne velké množství tepla, jehož důsledkem by bylo opotřebení pneumatik, kouř a nepříjemný zvuk. Jednoduše řečeno, znamená to, že společně s převodovkou by mohlo dojít k velkému poškození různých dalších částí automobilu.

3. Starší auta – úplně jiný průběh!

S manuální převodovkou bez synchronizace se dnes už nejspíš nesetkáte. Automatické převodovky starých vozů obvykle nemají funkci „Reverse Inhibit“. Zařazení zpátečky při pohybu vpřed by tak teoreticky mělo zastavit motor. Jinými slovy, začnete zpomalovat, jak kdybyste jeli na neutrál.

Znalost těchto tipů pro jízdu snad ukojilo vaši zvědavost, co se stane, když vozidlo opouštíte během jízdy, a doufejme, pomůže udržet bezpečnost!
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 196 hlasů
Nahlásit chybu