Co se stane, když zkusíte za jízdy zabrzdit ruční brzdou

                   

Ruční brzdu používáme dennodenně při parkování. Její původní účel je prostý – má zabránit samovolnému rozjetí vozu, který je zaparkovaný ve svahu. Brání také tomu, aby vaše zaparkované auto parta šprýmařů neodtlačila za roh nebo do úplně jiné ulice. Ale určitě víte, že přestože je ruční brzda v zaparkovaném autě spolehlivá, se zataženou ruční brzdou se stejně rozjedete.

To nahrává otázce, co by se stalo, kdyby se někdo pokusil brzdit při jízdě ruční brzdou? Například proto, že mu selžou klasické brzdy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Trocha mechaniky

Ruční brzda v dnešních moderních autech ovládá prostřednictvím soustavy lanek brzdové destičky zadních kol. Ve výjimečných případech může být napojena také na brzdové destičky předních kol, nebývá to však příliš časté. Díky tomu zatažená ruční brzda zajistí, aby se auto nemohlo samo od sebe rozjet, pokud je zaparkováno v kopci se sklonem menším než 23 %. Tedy v praxi na všech běžných silnicích a ulicích.

Proč se s ruční brzdou rozjedete?

Auta už dnes nejsou čistě mechanická, ba naopak. Elektronika v nich hraje stále důležitější roli a technologickému pokroku se nevyhnula ani ruční brzda. Pokud auto nastartujete, zařadíte rychlost a začnete přidávat plyn, sevření brzdných destiček se pro pohyb vpřed samo od sebe uvolní, aby se brzdy ani jiné součástky nepoškodily. Tak je alespoň naprogramována většina automobilů, i když na trhu samozřejmě najdete výjimky, především vozy čínské a indické výroby.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Ruční brzda za jízdy

Brzdit ruční brzdou rozjetý automobil lze. Není to zdaleka tak efektivní jako klasické brždění, a navíc reálně hrozí, že nenávratně poškodíte mechanismus ruční brzdy, takže budete muset navštívit autoservis, v krizových momentech však může jít o rozumné řešení, budete-li zároveň brzdit motorem díky podřazování. Mějte ovšem na paměti, že brzdná dráha ruční je mnohanásobně delší než obvyklá brzdná dráha.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání