Co vše můžete zjistit nahlédnutím do historie ojetiny, než ji (ne)koupíte

                   

Doprava je jednou z nejdůležitějších potřeb naší společnosti. Pokud se nemůžete snadno dostat do města nebo do města, budete mít potíže s hledáním práce a dodržováním přísného harmonogramu. Nejen to: když zaměstnavatelé hledají kandidáty, často se ptají, zda mají možnost vlastní individuální dopravy, či ne. Schopnost řídit a přepravovat se je v životě často nezbytná podmínka k úspěchu.

Koupě nového automobilu může být obrovskou investicí, kterou si může dovolit jen málokdo. Jistě, můžete auto financovat během delšího období, ale opravdu chcete někomu platit po dlouhá léta horentní částky? Financování je navíc spojeno s úroky a poplatky,, což znamená, že budete platit více, než kdybyste auto kupovali přímo.

iZdroj fotografie: Wikimedia

Jaké je tedy nejdostupnější řešení? I ojetá auta vás dokážou dostat z bodu a do bodu b, ale mnohem levnějším způsobem. Existují také stovky modelů, které vám umožní získat vysněné auto za extrémně nízkou cenu. Získání ojetého vozu má však určité nevýhody. 

Nevíte, jak se s ním zacházelo během jeho života. Než si koupíte auto, musíte vědět, do čeho se chystáte jít. Proto je dobré vědět, co vše se můžete dozvědět o automobilu nahlédnutím do jeho historie

Historie nehod

Nejdůležitější věcí, kterou musíte při nákupu ojetého vozu zjistit, je ověřit, zda někdy došlo k nehodě. Můžete to udělat různými způsoby. Nejprve stačí prohlédnout auto. Několikrát kolem něj projděte a hledejte vše, co není na svém místě nebo je poškrábané. Pokud některé díly nejsou původní, jedná se o jasný náznak, že byly z nějakého důvodu vyměněny.

Pokud není patrné žádné poškození nebo změny na vnější straně vozu, neznamená to, že je bez nehod. Odborníci uvádějí, že díky mnoha prodejcům bude auto vypadat, jako kdyby nikdy nedošlo k nehodě. Rovněž říkají, že existuje celá řada webových stránek, které vás mohou informovat, pokud k dopravní nehodě došlo. To znamená, že můžete přesně určit, kolika nehodami auto prošlo a kde přesně bylo vozidlo poškozeno.

iZdroj fotografie: Freepik

Proč je to důležité určit? Dopravní nehody neovlivňují pouze estetiku vozu. Při dopravních nehodách může dojít k vážnému poškození komponentů, jako je odpružení, nebo celkové konstrukce vozu. I když vše vypadá v pořádku, mohou časem nastat základní problémy, které se na vás rychle sesypou. To znamená, že budete platit desítky tisíc za náklady na opravy, abyste se pokusili o správné fungování svého ojetého vozu. Jako majitel automobilu se rychle ocitnete v noční můře, protože nikdy nevíte, zda bude vaše auto fungovat správně nebo ne. Před zakoupením vždy zkontrolujte historii vozu a zjistěte, kolik nehod se stalo.

Počet najetých kilometrů

Tachometr hraje další obrovskou roli při určování ceny ojetého vozu a při zjišťování, zda se vyplatí jej koupit. Typicky řečeno, čím více najeto kilometrů, tím kratší bude jeho životnost. Stejně jako výše budou automobily s tunami najetých kilometrů potřebovat spoustu oprav, jakmile bude vůz dotlačen na hranici svých možností. 

i Zdroj fotografie: Pexels

Pokud je počet najetých kilometrů vysoký, měl by se majitel snažit účtovat za vozidlo mnohem méně. Jako potenciální kupující se ujistěte, že před nákupem vždy kontrolujete počet kilometrů v autě, abyste získali představu o tom, jak dlouho ještě auto na silnici vydrží. Stáčení tachometru je pak samostatným tématem.

Servisní svolávačky

Výrobci občas vypustí vadná auta, která musí být svolána zpět do servisu. Zatímco někteří lidé auto přivezou zpět, aby ho opravili, někteří si ho nechají a neaktualizují ho. Když si online prohlédnete model automobilu, zjistíte, zda nedošlo k nějaké svolávací akci nebo bezpečnostním problémům kolem tohoto vozu.

iZdroj fotografie: Freepik

Jedná se o informace, které by vám při prodeji obvykle nebyly k dispozici osobně, ale při nákupu mohou mít největší váhu. Chcete si koupit auto, které výrobce, který jej vyrobil, považuje za bezpečné? Poslední věc, kterou chcete, je utratit desítky tisíc korun a poté se dozvědět o katastrofě právě provedeného nákupu. 

Často je těžké přimět někoho, aby koupil zpět své ojeté auto nebo aby vám dal plnou částku, kterou jste zaplatili. Tím, že neprovedete základní průzkum, se dostáváte do ošidné pozice. Nezapomeňte zkontrolovat, zda má kupované auto v historii vady výrobce nebo dokonce stažení z prodeje.

Předchozí vlastník

Ověření historie automobilu online může také ukázat, kolik lidí auto vlastnilo a přes kolik rukou prošlo. I když si možná nemyslíte, že je to důležité, může odhalit spoustu skrytých informací. Pokud bylo auto prodáno několikrát, musíte se zeptat, proč tomu tak bylo. Jsou to lidé, kteří si jen chtěli pořídit jiné auto, nebo existuje nějaký zásadní problém? Pokud auto vlastnilo mnoho lidí, je to podezřelé.

iZdroj fotografie: Škoda
Zdroj fotografie: Škoda

Dodržováním všech těchto tipů byste měli být schopni správně a spravedlivě posoudit ojeté auto, které chcete koupit. Nikdy nekupujte ojetinu, aniž byste získali představu o jeho historii a o tom, jak byla používaná. Pokud se vyskytnou nějaké vady, zvažte, zda je to něco, do čeho chcete dát své peníze. Pokud je v autě vše, co jste chtěli, gratulujeme vám, že jste našli skvělé auto a ušetřili peníze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články