Co všechno se dá zjistit nahlédnutím do historie automobilu? Více než si myslíte

Před koupí ojetého automobilu je důležité o něm zjistit co nejvíce informací. Od najetých kilometrů až po historii jeho nehod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Doprava je jednou z nejdůležitějších potřeb dnešní společnosti a často je úzce spojena se zaměstnáním. Nejsnáze se do potřebného místa dostanete vlastním vozem, protože nejste závislí na žádném jízdním řádu. Koupě nového automobilu je však finančně náročná a ne každý si může vůz dovolit. Jednoduchým řešením může být ojeté auto, které se dá sehnat mnohem levněji. Nevýhodou u staršího vozu je, že nevíte, jak s ním majitel před vámi zacházel. Několik věcí se však dá zjistit nahlédnutím do jeho historie.

Historie nehod automobilu

Jedna z nejdůležitějších věcí při koupi ojetého vozu je kontrola historie nehod. Dopravní nehody totiž nemají vliv pouze na estetický efekt vozidla, ale mohou být trvale poškozeny některé důležité části, kvůli nimž budete mít v budoucnu s autem problémy. Důležitá je kontrola jak vnějších částí vozidla, jako jsou dveře, kapota atd., tak i částí, které se nachází uvnitř. Jedná se zejména o nosníky, nápravy, podvozek samotný, a pochopitelně i motor. Po nehodě může mít vůz nějakou část poškozenou nebo svařenou, což byste měli vědět.

Najeté kilometry

Stav najetých kilometrů na tachometru hraje významnou roli při určování ceny ojetého vozu. Obecně lze říci, že čím více má automobil najeto, tím kratší bude jeho životnost (ale není to vždy pravidlem, záleží na mnoha faktorech). Při vyšším nájezdu kilometrů by měla být nižší cena, protože je větší pravděpodobnost, že bude auto brzo potřebovat nějakou výměnu nebo opravu. Před nákupem ojetého vozu si co nejlépe zjistěte, kolik má opravdu najeto. Dá se to zjistit například pomocí VIN (Identifikační číslo vozidla), nebo třeba podle pravidelných servisních prohlídek zapsaných v knize.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výrobní vada automobilu

Čas od času se ve výrobě objeví vada, která se projeví až v provozu. Když si online prohlédnete model automobilu, můžete zjistit, zda došlo při výrobě k nějakým problémům právě u vašeho typu vozu. Na internetu je také spousta skupin a recenzí, kde můžete zjistit zkušenosti majitelů vybraných automobilů.

Předchozí vlastník

Ověření historie automobilu online může také ukázat, kolik lidí auto vlastnilo a jak dlouho. I když si možná nemyslíte, že je to důležité, historie vozu může odhalit spoustu skrytých informací. Pokud bylo auto prodáno několikrát, musíte se zeptat, proč tomu tak je? Chtějí si lidé jen pořídit jiné, nebo existuje nějaký zásadní problém? Pokud auto vlastnilo mnoho lidí, musíte být velmi podezřívaví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články