Co znamenají barevné pruhy nebo tečky na pneumatikách? Většina řidičů neví, k čemu slouží

Pokud vás někdy zmátly barevné pruhy nebo tečky na pneumatikách, nemusíte mít strach. Toto označení má význam především pro výrobce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitě jste si už někdy všimli, že na některých pneumatikách bývá na vzorku barevný pruh nebo tečka. Zpravidla jich bývá více a mají svůj důležitý význam. Přestože velká spousta řidičů vůbec neřeší stav pneumatik u svých automobilů a nechávají si je odborně kontrolovat při každém přezutí v pneuservise, význam těchto pruhů nebo teček může majitele automobilů jednoduše zmást.

Barevné označení pomocí pruhů

Toto značení je typické pro daného výrobce pneumatik. Stejné modely gum se tedy mohou lišit označením, pokud je každá vyrobena v jiné fabrice. Z toho důvodu nemusíte mít strach v případě, že jste koupili například dvě nové pneumatiky, které ovšem nemají stejné proužky jako ty zbylé. I přes jiné značení pruhů mohou být naprosto totožné a vhodné na váš automobil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaký mají tedy význam pro běžného uživatele?

Proužky však mají jednu velkou výhodu pro uživatele. Jednoduše se podle nich dá poznat, jestli je pneumatika nová, nebo jestli už má něco za sebou. Pruhy se totiž sjedou velmi rychle. Pokud tedy budete kupovat už použité gumy s tím, že jsou jako nové, pomocí tohoto značení si to můžete jednoduše ověřit. Kromě toho však pro běžného řidiče nemají žádný význam, protože slouží jen k označení pro výrobce, který pomocí něj rozeznává jednotlivé typy na skladě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Barevné tečky na pneumatikách

Každá nově vyrobená pneumatika prochází přísnou kontrolou kvality. Všechny musí projít zkouškou excentricity a vyvážení. Žádná pneumatika však není naprosto dokonalá, proto se značí barevnými tečkami. Ty se dělají v místě, kde je guma buď nejtěžší, nebo naopak nejlehčí. Podle toho pak mechanik umístí na ráfek ventilek. Díky tomuto jednoduchému označení pak pracovník nemusí pneumatiky znovu vyvažovat a kontrolovat. Toto označení tedy šetří práci i čas.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice