Co znamenají barevné pruhy nebo tečky na pneumatikách? Většina řidičů neví, k čemu slouží

Pokud vás někdy zmátly barevné pruhy nebo tečky na pneumatikách, nemusíte mít strach. Toto označení má význam především pro výrobce.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitě jste si už někdy všimli, že na některých pneumatikách bývá na vzorku barevný pruh nebo tečka. Zpravidla jich bývá více a mají svůj důležitý význam. Přestože velká spousta řidičů vůbec neřeší stav pneumatik u svých automobilů a nechávají si je odborně kontrolovat při každém přezutí v pneuservise, význam těchto pruhů nebo teček může majitele automobilů jednoduše zmást.
Barevné označení pomocí pruhů

Toto značení je typické pro daného výrobce pneumatik. Stejné modely gum se tedy mohou lišit označením, pokud je každá vyrobena v jiné fabrice. Z toho důvodu nemusíte mít strach v případě, že jste koupili například dvě nové pneumatiky, které ovšem nemají stejné proužky jako ty zbylé. I přes jiné značení pruhů mohou být naprosto totožné a vhodné na váš automobil.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaký mají tedy význam pro běžného uživatele?

Proužky však mají jednu velkou výhodu pro uživatele. Jednoduše se podle nich dá poznat, jestli je pneumatika nová, nebo jestli už má něco za sebou. Pruhy se totiž sjedou velmi rychle. Pokud tedy budete kupovat už použité gumy s tím, že jsou jako nové, pomocí tohoto značení si to můžete jednoduše ověřit. Kromě toho však pro běžného řidiče nemají žádný význam, protože slouží jen k označení pro výrobce, který pomocí něj rozeznává jednotlivé typy na skladě.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Barevné tečky na pneumatikách

Každá nově vyrobená pneumatika prochází přísnou kontrolou kvality. Všechny musí projít zkouškou excentricity a vyvážení. Žádná pneumatika však není naprosto dokonalá, proto se značí barevnými tečkami. Ty se dělají v místě, kde je guma buď nejtěžší, nebo naopak nejlehčí. Podle toho pak mechanik umístí na ráfek ventilek. Díky tomuto jednoduchému označení pak pracovník nemusí pneumatiky znovu vyvažovat a kontrolovat. Toto označení tedy šetří práci i čas.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 5359 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Největší vojenská letadla, u kterých je záhadou, že se vůbec vznesla do vzduchu. Moderní obři vážící stovky tun
Události247.cz
Spolek Kappa Omega zmizel ze seznamu podporovaných aktivit Právnické fakulty. Feri údajně obtěžoval i studenty právnické fakulty
VědaŽivě.cz
Sonda Perseverance a její úžasné záběry Marsu. Takový druh snímku ještě nikdy nebyl pořízen
adbz.cz
Deset přírodních metod, jak vypudit pavouky z bytu jednou provždy a bez chemie. Už žádné pavučiny ani hrůza v očích