Každé auto má kolem čelního skla černé tečky. Co znamenají a proč tam jsou?

Pokud řídíte automobil, jistě jste si všimli, že máte na čelním skle černé tečky. Tento prvek má svou neocenitelnou úlohu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není snad řidiče, který by se za svůj život ještě nesetkal s „černými tečkami“ na čelním okně svého auta. Mnoho jedinců si však stále není zcela jisto, proč jsou zde umístěny a proč jsou nedílnou součástí každého vozu. Existuje však logické vysvětlení, které vám prozradí, jaký je účel takového ošetření a co ve skutečnosti představuje.

Černé tečky kolem čelního skla 

„Černé tečky“, které jsou umístěny na čelním skle, se běžně označují jako frita. V závislosti na regionu, ve kterém se nacházíte, se však můžete setkat i s jiným názvem tohoto prvku. Je potřeba si uvědomit, že se nejedná o nálepku – jde o speciální úpravu, kterou výrobce používá pro konkrétní účely. Tyto tečky se nanášejí na keramické smaltované sklo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikují se proto, aby bylo možné správně nainstalovat autosklo. Vnitřní strana frit se k tomuto účelu používá zejména u automobilů. Pokud jde o vnější část, jejím úkolem je chránit lepidlo před slunečním zářením. Černé tečky navíc zabraňují teplotním rozdílům na povrchu skla, které by ho mohly poškodit. Mimo to také brání vzniku optických zkreslení, ke kterým by mohlo dojít, pokud by se frita příliš rychle zahřála od zbytku skla.

Černé tečky jsou velmi důležité 

Černé tečky můžete ve většině případů vidět za zpětným zrcátkem, což má také svůj důvod. Jelikož je jejich úkolem mimo jiné zabránit oslnění řidiče, jsou tak účinnou metodou, díky níž nedochází k tolika nehodám na silnicích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak sami vidíte, jejich funkce a úloha je pro řidiče naprosto neocenitelná. Stejně tak je tomu ale samozřejmě i v případě samotného automobilu, který by se bez nich neobešel. Většina řidičů to však stále neví a často se diví, proč jsou tyto tečky na čelním skle vlastně umístěny. 

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články